Sidebar

Ar įmanoma nustatyti genetines mutacijas vos iš vieno kraujo ar seilių lašo – greitai, paprastai ir nebrangiai? Šiandien laboratorijose vis dar vyrauja didelė ir brangi įranga, sudėtingi protokolai, ilgas laukimas ir aukšta tyrimų kaina. Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centre, Bioanalizės skyriuje (VU GMC), mokslininkai kuria naują technologiją – miniatiūrinius elektrocheminius jutiklius, kurie gali ne tik atpažinti DNR sekas, bet ir nustatyti, kokios jos yra, siekiant įvertinti galimą jų poveikį sveikatai.

Lietuvos vardas skamba tarp pasaulio inovacijų lyderių – Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centro (VU GMC) mokslininkų komanda pateko į prestižinio Europos patentų tarnybos konkurso „Young Inventors Prize 2025“ finalą. Į šį dešimtuką, atrinktą iš daugiau kaip 450 kandidatų visame pasaulyje, pateko lietuviai Laurynas Karpus, Vykintas Jauniškis ir Irmantas Rokaitis – biotechnologijų startuolio „Biomatter“ įkūrėjai.

Kuriant pasaulį keičiančias inovacijas dideli geografiniai atstumai nėra kliūtis – svarbu bendra vizija ir vertybės. Tai patvirtina vienos ryškiausių gyvybės mokslų įmonių Lietuvoje „Caszyme“ sėkmės kelionė – prieš dvejus metus Inovacijų agentūros organizuojamame „Life Sciences Baltics“ forume ji pasirašė bendradarbiavimo susitarimą su Pietų Korėjos biotechnologijų įmone „nSAGE“, o šiandien drauge jau įgyvendina ambicingus projektus ir galvoja apie bendrus ateities planus.

Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centro (VU GMC) mokslininkų komanda, vadovaujama dr. Giedrės Tamulaitienės, drauge su kolegomis iš Weizmanno mokslo instituto (Izraelis) ir Harvardo medicinos mokyklos (JAV) prestižiniame žurnale „Nature“ paskelbė apie išskirtinį atradimą – naują, iki šiol nežinotą signalinę molekulę, kurią gamina bakterijų apsaugos sistemos Thoeris II TIR baltymas.

Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centro doktorantas Igoris Nagula ir bakalauro studentė Gabija Valentaitė tiria, kaip ankstyvuoju postnataliniu laikotarpiu vystosi hipokampo neuronų elektrofiziologinės savybės ir vyksta sinapsių genėjimo procesai. Savo tyrimą jie pristatė „Mokslo sprinto“ konkurse ir pelnė antrąją vietą. Scenoje tyrėjai pasirodė su laboratoriniais chalatais, kad atkurtų kasdien laboratorijose vykstantį mokslininkų dialogą.

Įsivaizduokite, kad kiekvieno mūsų genetinė informacija – tai tarsi biblioteka, kurioje keliuose šimtuose kruopščiai surašytų knygų galime rasti informaciją apie tai, kas mes esame: nuo akių spalvos iki polinkio į tam tikras ligas. Jei šiose knygose įsivelia bent viena klaida, ji gali lemti rimtas mūsų sveikatos problemas. Ilgą laiką tokių klaidų ištaisyti nebuvo įmanoma, tačiau tai pasikeitė atsiradus genų žirklių technologijai. Vilniaus universiteto (VU) profesoriaus Virginijaus Šikšnio su komanda atrastos genų žirklės veikia kaip tikslus redaktorius, leidžiantis taisyti DNR klaidas tarsi tekstą kompiuteryje.  

Opioidai, kokainas, nikotinas – tai medžiagos, nuo kurių greičiausiai tampama priklausomais. Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centro profesorė Valentina Vengelienė sako, kad su šiomis medžiagomis geriau nerizikuoti ir jų nebandyti, net jei ir žinome, kad neturime genetinio polinkio tapti priklausomi.

Vilniaus universiteto (VU) Gyvybės mokslų centro Imunologijos skyriui vadovaujanti prof. Aurelija Žvirblienė kartu su komanda yra sukūrusi šimtus unikalių antikūnų, nukreiptų prieš virusų ir bakterijų baltymus, rekombinantinius citokinus, ląstelių receptorius ar alergenus.

Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centro (VU GMC) mokslininkai kartu su kolegomis iš Vienos veterinarinės medicinos universiteto ir partneriais iš Prancūzijos Gvianos šiuo metu vykdo ekspediciją Amazonės atogrąžų miškuose, kur tiria klimato kaitos poveikį varliagyviams.

Balandžio 8 d. vykusiame ataskaitiniame ir rinkiminiame Lietuvos mokslų akademijos (LMA) narių visuotiniame susirinkime buvo pagerbti iškiliausi šalies mokslininkai. Tarp apdovanotųjų ir naujai išrinktų akademikų – gausus būrys Vilniaus universiteto (VU) mokslininkų - tarp jų ir VU Gyvybės mokslų centro atstovai.

Balandžio 7 d. Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centre vyko tradicinis metinis renginys, skirtas bendruomenei pristatyti 2024 m. veiklos rezultatus. Renginys surengtas po to, kai GMC taryba patvirtino metinę ataskaitą – tai puiki proga akademinei bendruomenei ne tik išgirsti, kuo centras gyveno praėjusiais metais, užduoti klausimus ar pasidalinti idėjomis, bet ir pasidžiaugti kartu nuveiktais darbais bei kolegų pasiekimais.

Siekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, Universiteto tinklalapiuose naudojame slapukus. Tęsdami naršymą jūs sutinkate su Vilniaus universiteto slapukų politika. Daugiau informacijos