Nors augalų fotosistemos tiriamos jau daug metų, trūksta žinių apie šių sistemų funkcionavimą streso metu. Šviesos sukeltos autofluorescencijos registravimas spektrometriniais metodais – tai vienas iš būdų, tinkamų fotosistemų aktyvumo įvertinimui ląsteliniu lygmeniu, tačiau autofluorescencijos parametrų pokyčiai nėra specifiniai.
Žinoma, kad stresui slopinant elektronų pernašą tarp fotosistemų, sukeliami elektriniai ir fotocheminiai signalai, kurie reguliuoja šviesinę fotosintezės stadiją. Kompleksiniai šių signalų tyrimai leistų detaliau išaiškinti fotosistemų tarpusavio sąveiką bei atskleisti elektrinių signalų vaidmenį fotosintezės procesų reguliavime.
Šios doktorantūros tikslas – įvertinti, kaip autofluorescencijos parametrai atspindi išoriniais stresoriais sukeltus fotosintezės pokyčius ir atskleisti jų sąsają su elektriniais signalais pavienėse Nitellopsis obtusa ląstelėse.
Uždaviniai:
• Nustatyti Nitellopsis obtusa ląstelių autofluorescencijos parametrų pokyčius, tinkamus įvertinti stresinių veiksnių poveikį fiziologiniams procesams;
• Ištirti, kaip elektrinių signalų generacija ląstelėje paveikia autofluorescencijos parametrus;
• Įvertinti stresinių veiksnių (ROS, intensyvios šviesos) įtaką fotosintetinio aktyvumo ir elektrinių signalų tarpusavio sąsajai.
Tyrimas suteiks žinių apie fotosintezės procesų pokyčius streso metu, kurios gali būti pritaikomos kuriant naujus optinius metodus, tinkamus aplinkos veiksnių poveikio augalams stebėsenai realiu laiku.