Ankstyvosios ontogenezės stadijos yra jautriausias periodas daugeliui vandens organizmų, kurių apvaisinimas ir vystymasis yra išorinis. Todėl tikėtina, kad būtent ši stadija yra veikiama stiprios natūraliosios atrankos ir galimai skatina lokalią adaptaciją. Nepaisant ankstyvosios ontogenezės reikšmingumo organizmo tolesnei raidai, iki šiol mažai žinoma apie prisitaikymą prie išorės dirgiklių bei prisitaikymo mechanizmų atsikartojamumą tarp populiacijų. Pavyzdžiui, plačiai paplitę šiauriniuose regionuose, yra humusingi vandenys, kurie tipiškai turi rūgštinį pH, stiprią šviesos, temperatūros bei deguonies stratifikaciją. Pačiose ekstremaliausiose humusingose buveinėse dažnai išlieka bei sugeba daugintis tik Eurazinis ešerys (Perca fluviatilis). Ešerys yra pramoginės žvejybos bei populiarėjanti akvakultūros rūšis, o naujausios multiomikos studijos jau pradeda atskleisti kai kuriuos ešerių prisitaikymo prie ekstremalių sąlygų aspektus. Šio doktorantūros projekto tikslas bus naudojantis inovatyviais integraliais metodais ištirti genetinius bei fiziologinius ankstyvojo vystymosi periodo prisitaikymus ešeriuose, kurie iki šiol yra nežinomi.  Projektas yra padalintas į tris potemes, kuriose bus tiriamos nuo populiacijų priklausomos reakcijos į humusingą vandenį i) gametų, ii) embrionų bei iii) mailiaus stadijose. Dalis eksperimentų, kuriems gali reikėti specialių leidimų ir sąlygų, bus atliekami su partneriais Estijoje bei Švedijoje. Doktorantas lygins bei analizuos morfologinius, augimo, judėjimo ir genų ekspresijos duomenis. Projekto išvados bus naudingos fundamentiniu ir pritaikomuoju požiūriu bei bus spausdinamos moksliniuose ir mokslo populiarinimo leidiniuose.

Mokslinis vadovas / supervisor: Kristina Noreikienė
Kontaktai / Contacts: