Cas9 nukleazės iš CRISPR-Cas bakterijų apsaugos sistemų sukėlė proveržį genomo redagavimo srityje. Jų dėka genomo redagavimą ląstelėse galima atlikti ypač paprastai, greitai ir efektyviai. Tačiau šių baltymų dydis, specifiškumo trūkumas, papildomos PAM sekos reikiamybė DNR kirpimui ir mažas homologinės rekombinacijos efektyvumas taisant DNR trūkius gali apriboti Cas9 genomo modifikavimo technologijos taikymą. Siekiant išspręsti šias problemas, šiuo metu yra aktyviai kuriamos alternatyvios genomo inžinerijos technologijos, pagrįstos esamomis arba naujomis nuo RNR priklausomomis CRISPR-Cas nukleazėmis, su CRISPR-Cas sistemomis susietomis transpozazėmis, integrazėmis ir mažosiomis TnpB ir IscB šeimos nukleazėmis. Šios doktorantūros metu bus siekiama charakterizuoti naujas sistemas ir pritaikyti jas genomo inžinerijai išplečiant genomo manipuliavimo įrankių arsenalą.