Dalyko pavadinimas

individualus

seminarai

Kurso tikslai

Pagilinti doktorantų žinias apie prokariotų metabolinius procesus, jų įvairovę, biochemiją, genetiką, molekulinius valdymo mechanizmus ir evoliuciją.

Pagrindinės temos

Prokariotų metabolizmo tipų klasifikacija. C1 junginių metabolizmas: metanogenezė, metanotrofija. Fototrofija ir fotosintezė. Chemoorganotrofija aerobinėmis ir anaerobinėmis sąlygomis. Angliavandenių ir aminorūgščių fermentacijos procesai. Energijos generavimo procesai: azoto, sieros ir vandenilio junginių metabolizmas. Energetiniuose procesuose dalyvaujantys cheminiai metalų ir metaloidų junginiai. Prokariotų kvorumo pojūtis. Tarprūšinė signalo perdavimo sistema. Griežto atsako į stresą mechanizmai prokariotuose. Stacionarinės fazės fenomenas. Sintrofija – tarprūšinis metabolinis procesas. Elektronų perdavimo mechanizmai sintrofijos procesuose. Pagrindinės biosintezės reakcijos. Neorganinės anglies fiksavimo kelių įvairovė. Diazotrofija. Metabolinių kelių valdymas. Energetiniai taksiai. Dvikomponentės signalo perdavimo sistemos. Katabolinė represija. Elektronų konfurkacija ir bifurkacija. Mažųjų reguliacinių RNR vaidmuo metabolinių procesų valdyme. Globalus viso ląstelės metabolizmo valdymas transkripcijos lygmenyje. Baltymai – globalūs reguliatoriai. Globalus anglies ir energetinio metabolizmo valdymas. Globalus azoto metabolizmo valdymas. Globalus anglies ir azoto metabolizmo koordinavimas. Pagrindiniai metabolitai, dalyvaujantys globaliame metabolizmo valdyme.

Pagrindinė literatūra

Vertinimo strategija

Vertinimo kriterijai

Seminaras

Seminaro trukmė – 30-40 min. Seminaro metu turi būti aptariama ne mažiau kaip 10 mokslinių straipsnių, paskelbtų per pastaruosius 5 metus.

Vertinimo kriterijai:

• Esminės klaidos, bendrųjų biologijos žinių trūkumas – seminaras neužskaitytas.
  • Problema atskleista nepilnai, neaptarti patys naujausi moksliniai atradimai, vengiama aptarti ir diskutuoti probleminius aspektus – 5-7 balai;
  • Problema atskleista, aptarti naujausi moksliniai atradimai, detaliai aptarti probleminiai aspektai – 8-10 balų.

Konsultuojančio (-ių) dėstytojo (-ų) vardas, pavardė

Pedagoginis

vardas

Mokslo