Lapkričio 9–13 d. VU studentų komanda „Vilnius-Lithuania iGEM“  perrašė ne vien Lietuvos gyvybės mokslų, bet ir iGEM konkurso istoriją – didįjį prizą laimėjo antrąkart. VU studentai, kurių daugumą sudaro GMC atstovai, pralenkė daugiau kaip 250 stipriausių pasaulio universitetų komandų ir tarptautiniame „iGEM“ konkurse laimėjo didįjį prizą. Šios pergalės aidas netyla iki šiol – gruodžio 8-ąją nugalėtojų komandą pasveikino Lietuvos Respublikos Prezidentas G. Nausėda.

Vaizdo konferencijoje perdavęs savo sveikinimus, G. Nausėda neslėpė susižavėjimo VU studentų laimėjimu. „Jūsų pasiekimas yra įstabus, ypač turint omenyje, kiek daug komandų dalyvavo šiame konkurse. „Vilnius-Lithuania iGEM“ komanda – tai mūsų šalies pasididžiavimas, Lietuvos talentai, kuriuos turime branginti“, – sakė Prezidentas.

Susitikimo metu šalies vadovas domėjosi studentų ateities planais, jų požiūriu į studijas Lietuvoje. Į klausimą, ar planuoja tęsti mokslus mūsų šalyje, ar rinksis užsienio aukštąsias mokyklas, „Vilnius-Lithuania iGEM“ komandos vadovė Ieva Lingytė atsakė, kad dauguma šio konkurso nugalėtojų planuoja pasilikti Lietuvoje. „Mus ypač žavi studijų kokybė Lietuvoje. VU Gyvybės mokslų centre yra aukščiausio lygio įranga ir geriausi mokslininkai, todėl studentai gali semtis žinių ir įgyti visų reikalingų praktinių įgūdžių jau nuo pirmųjų kursų“, – pasakojo komandą į pergalę vedusi I. Lingytė. Savo ruožtu Prezidentas sakė dėsiantis visas pastangas, kad valstybės lėšų dalis, skiriama moksliniams tyrimams ir eksperimentinei plėtrai, smarkiai didėtų.

Šalies vadovas domėjosi konkurso „iGEM“ eiga, lietuvių komandos temos pasirinkimu ir studentų pasirengimu tokio lygio tarptautiniam renginiui. „Temą, kuri išties pasiteisino, pasirinkome neatsitiktinai. Patogeninių žuvų infekcijos, sukeliamos Flavobacterium genties bakterijų, yra pavojingas reiškinys. Tokios infekcijos žuvų ūkiuose vos per 72 valandas gali sunaikinti apie 70 proc. auginamos produkcijos, todėl labai svarbu gebėti kuo tiksliau ir greičiau identifikuoti ligos sukėlėją. Norėdami išspręsti šią problemą, sukūrėme greitą detekcijos įrankį ankstyvai šių ligų diagnostikai žuvų ūkiuose. Tačiau tai dar ne viskas, ką nutarėme parodyti konkurse – siekdami padėti pagrindus įvairiapusiškam šios problemos sprendimui, sukūrėme platformas, skirtas šių egzogeninių žuvų infekcijų gydymui bei prevencijai“, – sėkmę atnešusią temą pristatė I. Lingytė ir pridūrė, kad lietuvių komandos idėją visada sugalvoja pačios.

Renginio pabaigoje VU Gyvybės mokslų centre viešėjęs Prezidento patarėjas Paulius Baltokas įteikė „Vilnius-Lithuania iGEM“ komandos vadovei I. Lingytei Prezidento dovaną – istorinę Lietuvos vėliavą.

„Linkiu, kad ši vėliava įkvėptų jus visada siekti aukščiausių tikslų ir džiugintų mūsų šalį naujais laimėjimais“, – palinkėjo šalies vadovas.

Komandos vardu Prezidento dovaną priėmusi I. Lingytė sakė, kad „Vilnius-Lithuania iGEM“ komanda nepaprastai džiaugiasi gavusi šį simbolį, nes jis primena galimybę atsidavus kurti Lietuvai ir jos žmonėms. „Tai simbolis, vaizduojantis nepriklausomą mintį, valstybės veržlumą ir šviesią jos ateitį, kurios dalimi bus ir mokslas, kuriamas ateinančių kartų“, – užbaigė studentė.