VU leidykla išleido naują GMC Biomokslų instituto Botanikos ir genetikos katedros prof. E. Kutorgos knygą "Lietuvos grybai, 3 (6). Inoperkuliniai diskomicetai (Discomycetes inoperculatae)".

Leidinio "Lietuvos grybai" trečio tomo šeštoji knyga skirta inoperkuliniams diskomicetams – apotecius sudarantiems aukšliagrybiams, kuriems būdingi operkulo neturintys aukšliai. Šie grybai atlieka svarbias funkcijas ekosistemose, jie yra saprotrofai, endofitai, parazitai, mikoriziniai grybai ir nematofagai. Kai kurie jų sukelia augalų ligas ir pridaro didelių nuostolių žemės ir miškų ūkiams.

Šios knygos pagrindinis tikslas yra apibendrinti inoperkulinių diskomicetų rūšių įvairovės tyrimų rezultatus. Knygoje pateikta šių grybų tyrimų pasaulyje ir Lietuvoje istorinė apžvalga, biologijos ir ekologijos ypatybės, reikšmė, tyrimų medžiaga ir metodai. Monografijoje iš viso aprašyta 381 inoperkulinių diskomicetų rūšis ir 4 varietetai, kurie priklauso 119 grybų genčių.

Aprašuose pateikta rūšių nomenklatūra, lietuviški rūšių pavadinimai, nuorodos į literatūros šaltinius, detalūs makro- ir mikrostruktūrų aprašymai, ekologiniai ypatumai, paplitimas Lietuvoje ir pasaulyje, pastabos. Paskelbta nauja grybo rūšies pavadinimo nomenklatūrinė kombinacija – Mollisia strobilicola (Rehm) Kutorga. Knygoje papildomai pateikta informacija apie Lietuvoje nepakankamai ištirtas ir ieškotinas rūšis bei originalios lentelės gentims ir rūšims apibūdinti. Inoperkulinių diskomicetų vaisiakūniai ir kitos struktūros iliustruotos nespalvotais štrichiniais piešiniais ir spalvotomis nuotraukomis.

gryba x1