Spalio 11-ąją VU GMC Agnė Kalnaitytė sėkmingai apsigynė disertaciją “Hidrofilinių kvantinių taškų fotostabilumo ir fototoksiškumo tyrimai modelinėse biosistemose” biofizikos mokslo krypties daktaro laipsniui gauti.

Disertacija rengta 2014 – 2018 metais Vilniaus universiteto Biomokslų institute (vadovas – prof. dr. Saulius Bagdonas).

Anotacijoje autorė teigė, šioje disertacijoje tirtas biologinėse aplinkose skirtų naudoti hidrofilinių kvantinių taškų (KT), dengtų tioliniais ligandais, fotostabilumas modelinėse biosistemose skirtingomis aplinkos sąlygomis (skirtingos sudėties joninėse terpėse ir tirpale su jaučio serumo albuminu), bei vertintas šių nanodalelių fototoksinis poveikis vienaląsčiams gėlavandeniams dumbliams. Nustatytos kelios nuo dozės priklausančios KT fotomodifikacijos stadijos vandeninėje aplinkoje ir parodyta, kad šios stadijos atsispindi įvairiuose KT spektriniuose parametruose. Parodyta, kad KT optinių savybių fotomodifikacija yra smarkiai paveikiama joninės terpės, skatinančios švitinimo sukeltus žalingus poveikius, nuo kurių dalinai apsaugo terpėje esantis serumo albuminas ir vienaląsčiai dumbliai. Vis dėlto, serumo albuminas ir šviesa yra nepriklausomi veiksniai, darantys įtaką skirtingos sudėties kvantinių taškų spektrinėms savybėms, priklausančioms nuo KT paviršinio ligandų sluoksnio vientisumo pokyčių joninėje terpėje. Kadangi spektroskopiniai ir mikroskopiniai metodai tinka ne tik įvertinti KT fotostabilumą, bet ir jų poveikį dumblių autofluorescencijai, šiais metodais buvo tirti laukinių vienaląsčių gėlavandenių Scenedesmus sp. ir Chlorella sp dumblių autofluorescencijos pokyčiai, sukelti CdTe kvantinių taškų, dengtų merkaptosukcinine rūgštimi, ir nustatytas nanodalelių poveikis dumblių ląstelių fotoadaptaciniam atsakui. Taip pat pirmą kartą fluorescenciniu mikroskopu gautuose vaizduose KT fotoliuminescencija aptikta kai kurių dumblių ląstelių membranose.

Po sėkmingo disertacijos gynimo  A. Kalnaitytę sveikino VU GMC direktorius dr. G. Valinčius, dėstytojai, draugai ir artimieji.