Rugsėjo 25 d. VU Gyvybės mokslų centre Milda Zilnytė sėkmingai apsigynė disertaciją „Poras formuojančio Gardnerella vaginalis toksino vaginolizino apibūdinimas“ biochemijos mokslo krypties daktaro laipsniui gauti.

Disertacija rengta 2014–2018 metais Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centro Biotechnologijos institute.

„Poros formavimas yra plačiai tarp įvairių patogeninių bakterijų paplitęs mechanizmas naudojamas atakuojant šeimininko ląsteles. Gardnerella vaginalis sekretuojamas vaginolizinas (VLY) yra priskiriamas bakterinių poras formuojančių baltymų klasei – nuo cholesterolio priklausomiems citolizinams (CDC). Manoma, kad VLY yra vienas pagrindinių G. vaginalis virulentiškumo veiksnių”, - anotacijoje teigė M. Zilnytė.

„Bakterija G. vaginalis yra glaudžiai siejama su moters lyties takų mikrofloros pokyčiais. Šiame tyrime siekėme ištirti ir apibūdinti G. vaginalis toksino VLY poros formavimosi savybes in vitro sistemose. Sukūrėme ir optimizavome eksperimentinę sistemą VLY poros formavimosi ant dirbtinių liposomų, turinčių cholesterolio ir prijungtą žmogaus baltymą CD59, kinetikai stebėti. Parodėme, kad nors CD59 nėra būtinas VLY poros formavimui, jis geba paspartinti šį procesą”, – atskleidė mokslininkė.

„VLY ir CD59 sąveikos sritis suformuoja vientisą β lakštą tarp šių dviejų baltymų. CD59 padidina VLY afiniškumą ląstelės membranai ir taip pagreitina poros fomavimąsi. Be to, su membrana asocijuotas CD59 geba inicijuoti VLY oligomerizaciją, nors, be cholesterolio membranoje, funkcionalios poros nesusidaro. Šiame tyrime mes praplėtėme turimas žinias pademonstruodami, kad CD59 koncentruoja VLY molekules membranos plokštumoje ir taip padidina VLY poros formavimosi efektyvumą cholesteroliu turtingose membranose”, – anotacijoje sakė ji.

Po sėkmingo disertacijos gynimo M. Zilnytę sveikino VU GMC direktorius dr. G. Valinčius, dėstytojai, draugai ir artimieji.