Kasmet dviem mikrobiologijos ir biotechnologijos studentams už sėkmingus mokymosi rezultatus ir puikų darbą laboratorijoje skiriamos iškilaus mokslininko, profesoriaus Karolio Jankevičiaus vardinės stipendijos. Šiemet jos atiteko Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centro (VU GMC) III kurso bakalaurantui Gyčiui Druteikai ir I kurso magistrantui Jokūbui Krutkevičiui. Abu studentai džiaugiasi tokiu jų mokslinės veiklos įvertinimu ir paskata tęsti pradėtus tyrimus.

„Džiugu, kad skatinami su aplinkosauga susiję tyrimai. Aplinkos valymas, taršos mažinimas ir atliekų tvarkymas yra svarbūs visuomenei. Šiose srityse visada galima tobulėti. Ši stipendija, matyt, rodo, kad judu teisinga ir prasminga linkme“, – sako nuo 2017 metų rudens VU GMC Biotechnologijos instituto Taikomosios biokatalizės sektoriuje kursinį darbą „Poliuretano biodegradacija“ rengiantis J. Krutkevičius.

Šio sektoriaus vadovė dr. Inga Matijošytė pažymi, kad magistrantas yra savarankiškas, iniciatyvus ir atsakingas, kruopščiai atlieka tikslumo reikalaujančius tyrimus, geba taikyti eksperimentų planavimo, rezultatų analizės, išvadų pateikimo įgūdžius, puikiai analizuoja mokslines publikacijas kurdamas naujus metodus ir ieškodamas problemų sprendimo būdų. J. Krutkevičius priklausė gegužę VU GMC vykusios tarptautinės konferencijos „ProtStab 2018“ organizaciniam komitetui, o tarptautinėje gyvybės mokslų konferencijoje „The COINS 2018“ pristatė stendinį pranešimą.

„Labai smagu būti pastebėtam ir įvertintam. Mokslinė veikla man yra įdomi, o tokie paskatinimai tik dar labiau motyvuoja judėti pirmyn, tobulėti ir parodo, kad mano darbai ir pastangos nelieka nepastebėti. Noriu padėkoti doc. Eglei Lastauskienei už galimybę dirbti Eukariotų molekulinės mikrobiologijos laboratorijoje, laboratorijos kolegoms, draugams, o labiausiai – darbo vadovei dr. Renatai Gudiukaitei už skirtą laiką, kantrybę, suteiktas žinias, pagalbą, nuoširdumą ir gerą atmosferą“, – kalba bakalaurantas G. Druteika.

Dr. R. Gudiukaitė teigia, kad šis studentas nuo pirmųjų dienų laboratorijoje išsiskyrė loginiu mąstymu, kruopštumu, savarankiškumu, darbštumu: „Gytis puikiai įsisavina pagrindinius mikrobiologijos, biochemijos, genų ir baltymų inžinerijos principus, kuriuos taiko rengdamas bakalauro studijų baigiamąjį darbą. Studento darbštumą ir uolumą įrodo pranešimai trijose šiųmetėse tarptautinėse konferencijose: „Vita Scientia“, „The COINS“ ir „Open Readings“. Kitas pranešimas, kurio vienas iš bendraautorių yra Gytis, bus pristatytas liepą Ženevoje vyksiančiame 18-tajame Europos biotechnologų kongrese ECB2018.“

Prof. K. Jankevičiaus stipendiją 2011 m. įsteigė Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijos VšĮ „Grunto valymo technologijos“. Ja siekiama paskatinti gabius VU GMC studentus siekti geresnių rezultatų bei karjeros mikrobiologijos ir biotechnologijos mokslų srityje.

Prof. K. Jankevičius, ilgametis Botanikos instituto direktorius, visą gyvenimą paskyrė mokslui ir aplinkosaugai. Su VšĮ „Grunto valymo technologijos“ profesorius pateikė 18 patentų aplinkos, biotechnologijos ir biomedicinos klausimais. Mokslininko darbai pristatyti konkurse „Lietuvos metų gaminys“ ir įvertinti aukso medaliais. Jis su bendraautoriais parengė ir išleido kelias monografijas, žodynus. Lietuvos pramonininkų konfederacija 2007 m. prof. K. Jankevičiui suteikė Profesijos riterio garbės vardą.