Šiandien Vaida Survilienė apgynė disertaciją „Pilkųjų ruonių (Halichoerus grypus) socialinės elgsenos vystymasis ir steroidinių hormonų pokyčiai ankstyvosios ontogenezės laikotarpiu“ (anglų kalba). Mokslinis vadovas – prof. Osvaldas Rukšėnas. Sveikiname!

Disertacija siekta ištirti jaunų pilkųjų ruonių (Halichoerus grypus) socialinės elgsenos bei steroidinių hormonų, kaip vieno iš elgseną veikiančių veiksnių, koncentracijų pokyčius ankstyvosios ontogenezės laikotarpiu, tokiu būdu siekiant prisidėti prie geresnio pilkųjų ruonių demografinių ir fiziologinių rodiklių prognozavimo ateityje.

Moksliniame darbe pirmą kartą tirta pilkųjų ruonių socialinio žaidimo elgsena ir ją veikiantys faktoriai, palygintas seilių ir kraujo mėginių tinkamumas pilkųjų ruonių steroidinių hormonų tyrimams naudojant skirtingus analizės metodus, jų suderinamumas tarpusavyje, bei bandyta įvertinti ryšį tarp pilkųjų ruonių jauniklių elgsenos ir steroidų koncentracijos žindymo ir badavimo laikotarpiais.

Tyrimo metu gauta, kad didžiąją dalį socialinio žaidimo sąveikų sausumoje atliko jauni patinai, o didžiąją dalį socialinio žaidimo repertuaro sudarė kovos imitacijos elgsena. Žaidimo sąveikų skaičiui reikšmingos įtakos turėjo tik grupės, kurioje dominavo suaugę patinai, dydis, sausumos plotas bei laikas arčiau veisimosi sezono.

Ruonių seilių surinkimas buvo ilgesnis ir mažiau sėkmingas nei kraujo, todėl rekomenduojamas dresuotiems nelaisvėje laikomiems gyvūnams. Komerciniai estradiolio ir kortizolio ELISA analizės rinkiniai gali būti naudojami jaunų pilkųjų ruonių jauniklių steroidų tyrimams tiek seilėse, tiek kraujo plazmoje, tačiau seilių estradiolio skiriamoji geba buvo mažesnė nei kraujo plazmos.

Pirmą kartą pateiktos žindomų jauniklių steroidinių hormonų koncentracijos. Stipriausi ryšiai buvo rasti tarp gliukokortikoidų ir jauniklio elgsenos.