Balandžio 28 – gegužės 5 dienomis Europos Sąjungos (ES) gamtos mokslų olimpiadoje, vykusioje Slovėnijos sostinėje Liublianoje, Lietuvos delegacija iškovojo du komandinius apdovanojimus.

Sidabro medaliais pasidabino Simonas Melaika (mokyt. Virginija Ivanauskaitė), Marius Dzvinka (mokyt. Vita Gudonienė) ir Ričardas Navickas (Šiaulių „Romuvos“ gimnazija, mokyt. Romualdas Uža). Bronzos medaliai atiteko Guodai Perminaitei (KTU gimnazija, mokyt. Aldona Matiukienė), Gyčiui Steišūnui (Vilniaus licėjus, mokyt. Eugenijus Rudminas) ir Kornelijui Semėnui (Klaipėdos licėjus, mokyt. Rima Grabauskienė).

Olimpiada surengta Liublianos universitete. Jame mokiniai tradiciškai atliko dvi komandines praktines užduotis. Abi siejo bendra, su Slovėnija glaudžiai susijusi tema – vynuogynai ir vynas. Atlikdami pirmąją užduotį mokiniai tyrė vynuogių lapų pigmentus: matuodami vyno mėginių sugertis bandė nustatyti regioną, iš kurio pateikti vyno mėginiai, ir aiškinosi, kodėl vynuogių uogos, kaip ir kiti vaisiai, pažeisti paruduoja. Norėdami įvykdyti antrąją užduotį moksleiviai tyrė, kokie invaziniai vabzdžiai kenkia Slovėnijos vynuogynams, matavo vyną charakterizuojančius parametrus – rūgštingumą, klampą, paviršiaus įtempimą. Tradiciškai abi užduotis parengtos taip, kad mokiniai bendradarbiautų tarpusavyje, spręstų realias problemas.

Lietuvos komandoms vadovavo ir mokiniams pasiruošti padėjo VU Gyvybės mokslų centro (GMC) Biotechnologijos instituto jaunesnysis mokslo darbuotojas dr. Paulius L. Tamošiūnas, VU Chemijos ir geomokslų fakulteto (ChGF) doc. Ramūnas Skaudžius ir KTU gimnazijos direktorius, fizikos mokytojas Tomas Kivaras. Moksleiviai ruošėsi VU GMC, ChGF ir Fizikos fakulteto laboratorijose.

Šiemet jau 16 kartą vykusiame konkurse dalyvavo 156 dalyviai iš 25 ES šalių.

2019 m. ES gamtos mokslų olimpiada vyks Portugalijos sostinėje Lisabonoje.