Dalyko pavadinimas

8,5

seminarai

Kurso tikslai

Susipažįstama su šiuolaikinėmis hidrobiologinių tyrimų metodikomis, hidroekosistemų būklės vertinimo kriterijais. Laikantysis egzaminą turi žinoti ir mokėti vertinti biogeninių elementų ciklus bei jų kaitos priežastis, mokėti įvertinti zooplanktono, zoobentoso, ichtiofaunos ir makrofitų būklės kaitą ir gamtosaugos priemonių taikymą.

Pagrindinės temos

Vandens fizikinės ir cheminės savybės. Srovės, jų reikšmė hidrosistemoms. Druskingumas gėluose ir jūriniuose vandenyse. Neorganinės anglies ir kalcio apykaita. Azoto, fosforo, geležies, sieros, ir silicio ciklai. Planktono bendrijų charakteristika. Fito– ir zooplanktono bendrijų charakteristika. Priekrančių buveinių charakteristika, dumblių ir makrofitų bendrijos. Dugno nuosėdos, struktūra ir kilmė, mikroflora. Organinės anglies ciklai, detritas, jo reikšmė bentofaunai. Ichtiofaunos charakteristika ir rūšinė įvairovė. Gėlavandenių ir jūrinių hidrosistemų ontogenezė, struktūra, produktyvumas ir kaita. Šaltinių hidrofiziniai ir hidrocheminiai parametrai, jų hidrocenozių svarbiausieji gyvūnai, resursai, bioindikatorinės rūšys. Šaltinių biocenozių apsauga. Upių hidrofizinių ir hidrocheminių parametrų charakteristika, upių klasifikacijos principai, atskirų upių zooplanktono, fitobentoso ir zoobentoso bendrijų pavyzdžiai, jų hidrocenozių svarbiausieji gyvūnai, resursų įvertinimas, bioindikatorinės rūšys. Upių ichtiofaunos kompleksai, resursai ir apsauga. Dirbtinių vandens telkinių klasifikacija, makrofitai, zooplanktonas, zoobentosas ir žuvys, bendrijos ir formavimosi etapai. Produktyvumo tyrimų metodai. Dirbtinių vandens telkinių ekonominis ir gamtosauginis įvertinimas. Ežerų fizinių-geografinių parametrų pokyčiai ir jų ekologinis įvertinimas. Ežerų skirstymas pagal kilmę, produktyvumą, hidrocheminius ir hidrofizinius parametrus. Ežerų gyvybės charakeristika, resursų įvertinimas, ichtiofaunos tipai ir žuvininkystė. Hidrocenozių bendrijų apsauga ir ekologinis modeliavimas.

Pagrindinė literatūra

• Žaromskis R. Okeanai, jūros, estuarijos. 1996. Vilnius, “Debesija”. 291 p.
  • Brönmark Ch., Hanson L.-A. The biology of Lakes and Ponds. 1998. Oxford University Press. 3–274 p.
  • Wetzel R. G. Limnology: Lake and River Ecosystems. 3th Edition. 2001. Academic Press, San Diego, California.  1006 p.
  • Kilkus K. Ežerotyra. 2005. Vilniaus universiteto leidykla. 272 p.
  • Lampert W., Sommer U. Limnoecology: The ecology of Lakes and Streams. 2007. Oxford university Press. 324 p.
  • P. J.Wood, D. M. Hannah, J. P. Sadler. Hydroecology and Ecohydrology: Past, Present and Future. 2007. John Wiley & Sons, Inc., 460 p.
  • Arbačiauskas K. ir kt. Gyvūnijos monitoringo metodai. 2009. Vilnius, 163 p.
  • Kilkus K. Stonevičius E.Lietuvos vandenų geografija. 2011. Vilniaus universiteto leidykla. 17-177 p.
  • M. Whiles, W. Dodds. Freshwater Ecology: Concepts and Environmental Applications of Limnology. 3rd edition. Academic Press, 998 p.

Vertinimo strategija

Vertinimo kriterijai

Egzaminas

5 atviro tipo klausimai:

• Atsakius į visus klausimus išsamiai vertinama Puikiai
  • Atsakius su nežymiomis klaidomis, pilnai neišnagrinėjus pateiktų klausimų vertinama Labai gerai
  • Neatsakius į vieną klausimą arba atsakinėjama su klaidomis vertinama Gerai
  • Neatsakius į du klausimus bei nepilnai atsakius į kitus vertinama Vidutiniškai ar Patenkinamai
  • Neatsakius į 3 ar daugiau klausimų egzaminas neišlaikomas.

Referatas

Referato apimtis 10-15 lapų, 80% nagrinėjamos literatūros turi būti ne senesni nei 5 metų, referate turi būti apžvelgiama Lietuvos respublikos vandens telkinių būklė ištirtumas, pateikti mokslinių tyrimų duomenys, apžvelgiami aplinkosauginiai metodai šiuo metu taikomi vandens telkinių ekosistemoms.

Konsultuojančio (-ių) dėstytojo (-ų) vardas, pavardė

Pedagoginis

vardas

Mokslo