Dalyko pavadinimas

individualus

seminarai

Kurso tikslai

Pagilinti ir išplėsti žinias apie geografinės informacijos mokslą ir šiuolaikinių geografinės informacijos sistemų (GIS) taikymus aplinkotyroje.

Pagrindinės temos

Geografinės informacijos mokslo ir technologijų sąvokos ir apibrėžtys. Geografinės informacijos svarba. Geografinių (erdvinių) duomenų modeliai: rastriniai, vektoriniai, gardelių, netaisyklingųjų trikampių tinklo. Skirtingų duomenų modelių taikymo ypatumai. Duomenų formatai ir konversija. Erdvės ir laiko geografiniai duomenys. Topologiniai geografinių duomenų sąryšiai. Komercinės ir atviro kodo GIS programų sistemos. Geografinių duomenų gavybos metodų grupės. Erdvinės analizės principai ir operacijos. Duomenų redagavimas ir atranka. Vektorinių duomenų analizė. Rastrinių duomenų analizė. Analizės rezultatų interpretavimas.  Modeliavimas GIS programų sistemose. Objektų padėties nustatymo ir sekimo technologijos. Erdvinių duomenų valdymo organizaciniai, teisiniai ir etiniai aspektai. Viešoji geografinė informacija ir ES INSPIRE direktyva. Erdvinės (geografinės) informacijos infrastruktūros ir portalai.  Lietuvos erdvinės informacijos infrastruktūra ir geoportal.lt. Lietuvos aplinkos informacijos sistemos ir vieši duomenų rinkiniai. Visuomenės kaupiama geografinė informacija ir bendradarbiavimo projektai. Geografiniai duomenys ir žemėlapiai: informacijos sluoksniai, koordinačių sistemos, kartografinio vizualizavimo principai. Interaktyvūs žemėlapiai. Daugiamasteliniai elektroniniai žemėlapiai. Elektroninės erdvinės informacijos paslaugos. Specifiniai GIS taikymai aplinkotyroje.

Pagrindinė literatūra

• Tian, Bai. GIS technology applications in environmental and earth sciences. Taylor & Francis;CRC Press 2017. ISBN 13: 9781498776059
  • Hamid Reza Pourghasemi, Candan Gokceoglu (eds.). Spatial Modeling in GIS and R for Earth and Environmental Sciences. Elsevier 2019. ISBN: 9780128152263.
  • Patrick McHaffie, Cassie Follett. GIS: An Introduction to Mapping Technologies. CRC Press; 1st edition (October 31, 2018). ISBN-10 : 1498740235
  • Menno-Jan Kraak, Ferjan Ormeling. Cartography Visualization of Geospatial Data. CRC Press; 4th edition (July 29, 2020).  ISBN-10 : 1138613959
  • Ian Masser (Editor). Geographic Information Systems to Spatial Data Infrastructures-A Global Perspective. CRC Press 2019. ISBN 13:9780429000249
  • Ezra Dessers. Spatial Data Infrastructures at Work: Analysing the Spatial Enablement of Public Sector Processes. Leuven University Press 2014. ISBN 13:9789058679376

Vertinimo strategija

Vertinimo kriterijai

Egzaminas

Esė, apimantis GIS metodų  taikymų disertacinio darbo tyrime galimybių studiją. Pokalbis. Trys klausimai iš dalyko turinio.

Konsultuojančio (-ių) dėstytojo (-ų) vardas, pavardė

Pedagoginis

vardas

Mokslo