Dalyko pavadinimas

individualus

seminarai

Kurso tikslai

Įsisavinti žinias apie imuninės sistemos veikimą, apie imunologijos ir biotechnologijos sąsajas bei šiuolaikines technologijas, padedančias sukurti pageidaujamą imunninį atsaką ar jį moduliuoti.

Pagrindinės temos

Įgimtasis ir įgytasis imunitetas. Įgimtojo imuniteto komponentai, jų funkcijos. MHC genų sistema. MHC genai ir molekulės, jų ypatybės, funkcijos. Antigenų apdorojimas ir pateikimas MHC I ir II klasės molekulėse. Antigenus pateikiančiosios ląstelės, jų savybės ir funkcijos. T ir B limfocitai, jų receptoriai, antigenų atpažinimo ypatumai. T ir B limfocitų receptorių genai. Limfocitų repertuaro susiformavimas, V(D)J rekombinacija. T limfocitai, jų savybės ir funkcijos. efektorinių T limfocitų populiacijos. B limfocitai. Imunoglobulinai, jų struktūra, funkcijos. Imunoglobulinų afiniškumo brandos ir klasių perjungimo molekuliniai mechanizmai. Imuninės tolerancijos mechanizmai. Centrinė ir periferinė T ir B limfocitų tolerancija. Autoimuninės reakcijos ir jų priežastys. I, II, III ir IV padidėjusio jautrumo reakcijų mechanizmai. Priešvėžinio imuninio atsako ypatumai. Reguliacinių T limfocitų (Treg) vaidmuo priešvėžiniame atsake. Šiuolaikiniai vėžio imunoterapijos būdai. Dendritinių ląstelių vakcinos, jų veikimas. Biofarmaciniai antikūnai, jų kūrimo technologijos ir taikymo sritys. CAR T ląstelių technologija. Imunocheminiai tyrimo metodai, jų taikymas biotechnlogijoje ir diagnostikoje. Imunofermentinė analizė, imunoblotas, imunofluorescencinė ir imunohistocheminė analizė. Tėkmės citometrija. Serologiniai metodai infekcinių ligų diagnostikai. Polikloniniai ir monokloniniai antikūnai. Hibridomų technologija. Rekombinantiniai antikūnai. Antikūnų inžinerijos technologijos. Chimeriniai, humanizuoti antikūnai, viengrandžiai antikūnų fragmentai, bispecifiiniai antikūnai. Vakcinų kūrimo technologijos. Vakcinų tipai: susilpnintos, nukenksmintos, subvienetinės vakcinos, RNR, DNR vakcinos. Adjuvantai, jų savybės. Rekombinantinės vakcinos. Į virusus panašios dalelės kaip nešiklai tiksliniams epitopams. Modernioji vakcinologija. Vakcinų efektyvumo ir saugumo tyrimai.

Pagrindinė literatūra

• A.K. Abbas, A. H. Lichtman, S. Pillai. Cellular and molecular immunology. 9th edition, 2017,  Elsevier/Saunders
  • P. J. Deives, S. J. Martin, D. R. Burton, I. M. Roitt. Roitt’s Essentials Immunology. 13th edition, 2017, Willey-Blackwell Publ.
  • Waldman, A.D., Fritz, J.M. & Lenardo, M.J. A guide to cancer immunotherapy: from T cell basic science to clinical practice. Nat Rev Immunol 20, 651–668 (2020). https://doi.org/10.1038/s41577-020-0306-5
  • Chen WC and Murawsky CM (2018) Strategies for Generating Diverse Antibody Repertoires Using Transgenic Animals Expressing Human Antibodies. Front. Immunol. 9:460. doi: 10.3389/fimmu.2018.00460
  • Varadé, J., Magadán, S. & González-Fernández, Á. Human immunology and immunotherapy: main achievements and challenges. Cell Mol Immunol (2020). https://doi.org/10.1038/s41423-020-00530-6
  • M. Steinitz (Ed.). Human Monoclonal Antibodies. Methods and Protocols. 2nd edition, 2019, pp 483, ISBN: 978-1-4939-8957-7. Springer Science Business Media, New York, NY, USA

Vertinimo strategija

Vertinimo kriterijai

Egzaminas

Egzaminą sudaro teorinių žinių patikrinimas ir seminaras (mokslinis pranešimas) pasirinkta tema.

Doktoranto/-ės teorinės žinios patikrinamos, raštu atsakant į 20-30 atvirų klausimų iš viso imunotechnologijos kurso. Tik tiems doktorantams, kurie teisingai atsako į daugiau nei 80 procentų teorinių klausimų, leidžiama rengtis seminarui.

Seminarui parengiamas viešas mokslinis pranešimas, kuriame apibendrinami ne mažiau kaip 5 pastarųjų metų moksliniai straipsniai. Pranešimo trukmė – 40-45 min.

Po pranešimo doktorantas/-ė atsako į komisijos ir auditorijos klausimus.

Vertinimo kriterijai: pranešimo turinys, jo kokybė ir atsakymai į klausimus.

Konsultuojančio (-ių) dėstytojo (-ų) vardas, pavardė

Pedagoginis

vardas

Mokslo