Dalyko pavadinimas

individualus

seminarai

Kurso tikslai

Pagilinti doktorantų žinias genetikos srityje molekuliniame lygmenyje, kad jie susipažintų su naujausiais mokslo tyrimais apie ląstelėje vykstančius molekulinius procesus, užtikrinančius genetinės informacijos saugojimą, dauginimą, perdavimą ir raišką. Pagilintų  gebėjimus analitiškai ir kritiškai nagrinėti, susieti, vertinti molekulinės genetikos mokslo  žinias ir faktus bei juos perteikti  ir dalyvauti  mokslinėje  diskusijoje.

Molekulinės genetikos studijų programos įsisavinimui reikalinga, kad doktorantai aukštojo mokslo studijų programoje būtų išklausę biochemijos, bendrosios genetikos ir molekulinės biologijos kursus.

Pagrindinės temos

1. Klasikinės ir molekulinės genetikos ryšys.
  2. Šiuolaikinė geno samprata, mutacijų prigimtis.
  3. Mutacijų komplementacija. Mutacijos ir reversijos, jų panaudojimas genų sąveikai tirti.
  4. Genetinės medžiagos organizacija, replikacija, chromosomos struktūra.
  5. Chromatinas. Nukleosoma. Chromatino organizacijos lygiai.
  6. Bakterijų (E.coli, B.subtilis) molekulinė genetika.
  7. Bakterijų genetinės medžiagos organizacija, replikacija.
  8. Bakterijų chromosomų segregacija.
  9. Bakterijų genų transkripcija ir jos reguliacija.
  10. Operono modelis.
  11. Genų raiškos reguliacija transliacijos stadijoje.
  12. Genų raiškos reguliacija antiprasminėmis RNR bakterijose.
  13. Fagų strategija.
  14. Rekombinacijos ir reparacijos molekuliniai mechanizmai bakterijose ir eukariotuose.
  15. Horizontali genų pernaša: transfekcija, transdukcija, konjugacija.
  16. Mielių genetikos pagrindai.
  17. Mielės kaip modelinis organizmas.
  18. Mielių genomo organizacija, replikacija, plazmidės.
  19. Mielių genų veiklos reguliacija.
  20. Mielių killer sistema.
  21. Mielių poravimosi tipų kontrolės mechanizmas.
  22. Tripanosomų paviršiaus antigeno persijungimo mechanizmas.
  23. RNR genetika.
  24. Baltymų transliacijos mechanizmai.
  25. Judrūs elementai bakterijų ir eukariotų genomuose.
  26. Kukurūzų kontroliuojantys elementai.
  27. Genetinės medžiagos pernešimas augaluose.
  28. Žmogaus genų struktūros ypatumai ir genų šeimos.
  29. Eukariotų replikacijos ir transkripcijos ypatumai.
  30. Chromatino permodeliavimas.
  31. Izoliatoriniai elementai.
  32. Epigenetiniai genų raiškos reguliavimo mechanizmai: metilinimas, imprintingas, prionai.
  33. X chromosomos inaktyvacija.
  34. Paveldimos ligos.
  35. Transgeninių gyvūnų kūrimas ir panaudojimas.
  36. CRISPR-Cas sistemos ir jų veikimo mechanizmai.

Pagrindinė literatūra

• Lewin's Genes XII edit. Krebs, JE Goldstein, ES Kilpatrick, ST, Jones & Bartlett Learning, 2017.
  • Lewin,s Genes XI Benjamin; Krebs, Jocelyn E.; Goldstein, Elliott S.; Kilpatrick, Stephen T., Jones & Bartlett Learning 2014.
  • J. D. Watson, T.A. Baker, S.P. Bell, et al. Molecular Biology of the Gene. (7th ed.). Pearson Education, Benjamin-Cummings Publishing Company, 2014.
  • Hartwell L. et al. Genetics. From Genes to Genomes (6th ed.) McGraw-Hill Publishing. 2017
  • L. Snyder, J.Peters , T.M. Henken, W. Champness. Molecular Genetics of Bacteria. (5th ed.) ASM Press, 2020.
  • N. Trun and J.Trempy. Fundamental bacterial genetics. Blackwell Publishing. 2004.
  • T Strachan, A.P. Read. Human Molecular Genetics (5th ed.). Taylor & Francis Inc, 2019.
  • Guide to Yeast Genetics and Molecular Biology. Ch. Guthrie, G.R.Fink. Acad.Press, New York, 2002

Vertinimo strategija

Vertinimo kriterijai

Seminaras

Seminarui parenkamas vienas klausimas iš temų, pateiktų pagrindinių temų apraše, jis gali būti susijęs su doktoranto vykdomais tyrimais. Pranešime, pasitelkiant bazines žinias, kurios išdėstytos aukščiau pateiktame „Pagrindinių temų“ apraše, išnagrinėjama aktuali naujausia literatūra, aptariami doktoranto planuojami ar vykdomi tyrimai, susiję su pasirinkta tema.

Pranešimo trukmė – 45-50 min., aptartų mokslinių straipsnių skaičius neribojamas.

Vertinimo kriterijai siejami su mokslinės problemos atskleidimu, remiantis bazinėmis žiniomis ir naujausios literatūros apžvalga, sugebėjimu, diskutuoti ir atsakyti į klausimus bei turimų ar planuojamų rezultatų interpretavimo pagrįstumu.

Konsultuojančio (-ių) dėstytojo (-ų) vardas, pavardė

Pedagoginis

vardas

Mokslo