Sidebar

 

Dalyko pavadinimas

Mokslo kryptis kodas

Kamieninis padalinys

Šakinis padalinys (-iai)

Mikrobiologija

Biologija N 010

Gyvybės mokslų centras

Biomokslų Institutas

Dalyko apimtis kreditais

10

Studijų būdas

Kreditų skaičius

Studijų būdas

Kreditų skaičius

paskaitos

0

konsultacijos

3

individualus

7

seminarai

0

Kurso tikslai

-Ugdyti/atnaujinti specifines dalykines Mikrobiologijos srities kompetencijas, susijusias su teorinėmis mikrobiologijos dalyko žiniomis ir praktiniais įgūdžiais, skirtais darbui su archėjiniais, bakteriniais ir eukariotiniais mikroorganizmais;

-Įgyti žinių apie biologinius procesus, vykstančius mikroorganizmuose molekuliniame, ląsteliniame ir ekosisteminiame lygmenyse;

-Suprasti mikroorganizmų svarbą supančiam pasauliui, jų reikšmę gyvybės mokslams.

Pagrindinės temos

  1. Prokariotinių ir eukariotinių mikroorganizmų ląstelės struktūra ir organizacija.
  2. Bakterinių ir archėjinių mikroorganizmų išorinės struktūros ir skirtingi judėjimo būdai.
  3. Bioplėvelės.
  4. Vidinės prokariotinės ląstelės struktūros. Endosporos, jų susidarymas; sporuliacijos įvairovė; rezerviniai junginiai; karboksisomos, magnetosomos, dujinės vakuolės ir kt.
  5. Mikroorganizmų genetika. Genetinės medžiagos struktūra ir funkcijos. Genų ekspresijos reguliacija. Genų perdavimas ir rekombinacija. Transkripcija ir transliacija prokariotuose. Esminiai skirtumai nuo eukariotinių ląstelių.
  6. Mikroorganizmų kultivavimo praktiniai ypatumai.
  7. Mikroorganizmų prisitaikymo augti ekstremaliose aplinkos sąlygose strategijos: santykis su temperatūra, slėgiu, jonizuojančia spinduliuote, pH, aukšta druskų koncentracija, sunkiųjų metalų jonais, deguonimi.
  8. Mikroorganizmų metabolizmas ir energijos gavybos strategijos: deguoninė ir bedeguoninė fotosintezė, chemolitotrofija, aerobinis ir anaerobinis kvėpavimas, fermentacijos įvairovė.
  9. Mikroorgaznimų augimas ir dalijimasis. Katabolinė represija ir jos reguliacija – hierarchinis skirtingų anglies šaltinių įsisavinimas.
  10. Antrinių metabolitų sintezė ir kontrolė mikromicetuose.
  11. Binarinis ląstelių dalijimasis.
  12. Virusologijos samprata. Virusai – kaip mikrobiologijos mokslo objektas. Virusų struktūra, įvairovė ir svarba.
  13. Prionai – kaip mikrobiologijos mokslo objektas. Prokariotinių ir eukariotinių mikroorganizmų prionai.
  14. Mikroorganizmų taksonomijos principai.
  15. Mikroorganizmai žmogaus aplinkoje.

Pagrindinė literatūra

Moksliniai žurnalai: Nature Reviews Microbiology, Nature Microbiology,  Microbiology and Molecular Biology Reviews, Annual Review of Microbiology, FEMS Microbiology Reviews, Current Opinion in Microbiology, Trends in Microbiology, Microbial genomics, Environmental Microbiology, FEMS Microbiology Ecology, Anaerobe, International Journal of Medical Microbiology ir kt.

J. Willey, L. Sherwood, C.J. Woolverton, 2017. Prescott‘s Microbiology, 10 Ed.

G.J.Tortora, B.R. Funke, C.L. Case, 2018. Microbiology. An introduction, 13 Ed.

Vertinimo strategija

Vertinimo kriterijai

Pristatymas žodžiu

Atsiskaitymui doktorantas parengia 30-40 min. pranešimą, kuriame detaliai pristatoma analizuota tema. Rengiant pranešimą turi būti remiamasi paskutinių 5 metų publikacijomis.

 Vertinimas:

10: Puikios žinios ir gebėjimai. Pristatymas išsamus ir detalus; pranešėjas geba puikiai diskutuoti pristatoma tema ir analizuoja problematiką.

9: Labai geros žinios ir gebėjimai. Pristatymas išsamus ir detalus; pranešėjas ne visada geba diskutuoti pristatoma tema ir analizuoti problematiką.

8: Geros žinios ir gebėjimai. Pristatyme yra neesminių klaidų; pranešėjas ne visada geba diskutuoti pristatoma tema ir analizuoti problematiką.

7: Vidutiniškos žinios ir gebėjimai. Pranešime pasitaiko esminių klaidų; pranešėjas ne visada geba diskutuoti pristatoma tema ir analizuoti problematiką.

6: Patenkinamos žinios ir gebėjimai. Pranešime yra daug esminių klaidų; pranešėjas ne visada geba diskutuoti pristatoma tema ir analizuoti problematiką.

5: Silpnos žinios ir gebėjimai, kurie dar tenkina minimalius reikalavimus. Pranešime daug klaidų; pranešėjo gebėjimas diskutuoti pristatoma tema ir analizuoti problematiką yra silpnas.  

0–4: Netenkinami minimalūs reikalavimai.

Konsultuojančio (-ių) dėstytojo (-ų) vardas, pavardė

Mokslo

laipsnis

El. paštas

Renata Gudiukaitė

dr.

Alisa Gricajeva

dr.

Audrius Gegeckas

dr.

Patvirtinta Gyvybės mokslų centro Doktorantūros mokyklos Tarybos posėdyje 2021-10-14, protokolo Nr. (4.10)600000-KT-..

Tarybos pirmininkė dr. Daiva Baltriukienė

Siekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, Universiteto tinklalapiuose naudojame slapukus. Tęsdami naršymą jūs sutinkate su Vilniaus universiteto slapukų politika. Daugiau informacijos