Sidebar

Sausio 7-ąją paaiškėjo dar vieni „Globalios Lietuvos“ apdovanojimų laureatai – už būsimų mokslininkų sujungimą siekti aukščiausių rezultatų prestižiniame sintetinės biologijos konkurse „iGEM“ apdovanoti „Vilnius-Lithuania iGEM“ atstovai.

Pasak Ievos Lingytės, komandos vadovės 2020-aisiais, apdovanojimas yra nepaprastai reikšmingas jau 6 metus trunkančių Vilniaus universiteto (VU) komandos pastangų įvertinimas.

Kiek laiko trunka „Vilnius-Lithuania iGEM“ sėkmės istorija?

Iš VU studentų sudaryta „Vilnius-Lithuania iGEM“ komanda savo kelią pradėjo prieš šešerius metus. 2015 m. komanda tarptautiniame sintetinės biologijos konkurse „iGEM“ pelnė aukso medalius ir vieno iš penkių geriausių projektų nominaciją mokslo pažangos srityje. 2016-ųjų komanda iškovojo aukso medalius ir vieno iš penkių geriausių projektų nominaciją medicinos kategorijoje, 2017-ųjų „Vilnius-Lithuania iGEM“ laimėjo pagrindinį konkurso prizą. 2018-ųjų iškovoti bronzos medaliai ir pelnyta nominacija vieno iš penkių geriausių mokslo pagrindų ir matematinio modelio kategorijose. 2019 m. „Vilnius-Lithuania iGEM“ komanda laimėjo aukso medalį ir buvo nominuota tarp geriausių komandų net keturiose kategorijose. Na, o 2020 m. rudenį, pralenkę 250 stipriausių pasaulio universitetų komandų, antrą kartą istorijoje laimėjome didįjį konkurso prizą.

Kas gali prisijungti prie „Vilnius-Lithuania iGEM“ komandos?

Mes tikrai nesame „uždaras klubas“. Komandos sudarymo principas remiasi sukauptomis žiniomis, žvelgiama į kiekvieno ateinančiojo patirtį, motyvaciją ir ryžtą siekti geriausių rezultatų. Kasmet komanda atsinaujina, keičiasi jos struktūra, vadovai. Prie komandos gali prisijungti visi VU studentai, turintys tiek atitinkamų gebėjimų, tiek tarpdiscipliniškos patirties, tačiau čia svarbiausia studento motyvacija ir galėjimas projektui atiduoti daug savo laiko. Tradiciškai didžiąją komandos dalį kasmet sudaro Gyvybės mokslų centro (GMC) studentai, tačiau joje yra ir kitų VU padalinių atstovų. Nors „iGEM“ – sintetinės biologijos konkursas, jis kasmet pasižymi itin dideliu tarpdiscipliniškumu, todėl čia sau vietą randa matematikai, informatikai, verslo ar ekonomikos studentai.

„Globalios Lietuvos“ apdovanojimas po pergalės 2020 m. „iGEM“ konkurse tapo dar vienu jūsų komandos įvertinimu. Koks jausmas apėmė sužinojus, kad tapote laureatais?

Apie tai, kad „Globalios Lietuvos“ komisija atkreipė dėmesį į „Vilnius-Lithuania iGEM“ pasiekimus, pirmoji pranešė 2015 m. komandos vadovė Ingrida Olendraitė. Būtent iš jos ir sužinojome, kad esame nominuoti šiems garbingiems apdovanojimams.

Sausio 7-ąją buvome įvertinti dar kartą – jau kaip laureatai. „Globalios Lietuvos“ apdovanojimas skirtas visų nuo 2015 m. suburtų „Vilnius-Lithuania iGEM“ komandų nariams, neabejoju, kad jis nudžiugino ir maloniai nustebino kiekvieną. Tai labai žavus kiekvieno žmogaus, kuris įdėjo daugybę pastangų į bendrą „Vilnius-Lithuania iGEM“ komandos sėkmę, įvertinimas. Visų kolegų nuotaika labai džiugi.

Apdovanojimų komisija įvertino ir jūsų komandos indėlį sujungiant Lietuvoje ir užsienyje gyvenančius būsimuosius mokslininkus. Kuo toks sujungimas svarbus ir kaip jis gali patarnauti kuriant ateities Lietuvą?

„Globalios Lietuvos“ apdovanojimas dar kartą parodo jaunųjų Lietuvos mokslininkų potencialą, skatina nenuleisti rankų ir tobulėti. Esu įsitikinusi, kad komisijos įvertintas tarptautiškumas lemia nuolatinį dalijimąsi patirtimi, kuris ne tik ateityje, bet jau ir šiandien padeda daug sparčiau žengti koja kojon su geriausiais pasaulio universitetais. Be to, apie globalų mokslą girdime ne vien iš „iGEM“ perspektyvos, bet ir iš gausybės VU GMC mokslininkų, kurie patirties semiasi bendradarbiaudami su kitais tyrėjais iš įvairiausių pasaulio šalių. Manau, kad komunikuodami ir jungdami savo žinias galime be perstojo tobulinti mokslinius tyrimus, juos spartinti ir dėti kur kas geresnius pamatus mokslui Lietuvoje.

Kokie šių metų „Vilnius-Lithuania iGEM“ komandos planai?

Šiemet komanda jau atnaujinta ir tuoj žengs pirmuosius žingsnius į idėjos paieškas naujam projektui. Tačiau labai džiaugiuosi, kad komandoje lieka ir šių metų žmonių, padėsiančių ir perduosiančių sukauptą patirtį ateinantiems nariams. Taip pat noriu pasidžiaugti pirmosios komandos vadovės Ingridos Olendraitės indėliu į „Vilnius-Lithuania iGEM“ bendruomenės kūrimą, kur bandoma sujungti visų buvusių komandų narius, skatinamas bendravimas, patirties dalijimasis, todėl nauji komandos nariai visada turi į ką atsiremti atėjus sunkumams.

Tikitės pakartoti 2020-ųjų sėkmę ir šių metų konkurse?

Dalyvavimas „iGEM“ konkurse tikrai nėra lengvas pasivaikščiojimas. Ko gero, visos konkurse dalyvaujančios komandos kasmet turi vieną išskirtinį bruožą – maksimalizmą, kurio vedami sau išsikelia aukščiausius tikslus, todėl ir šių metų lūkesčiai – maksimalūs. Tačiau vien dalyvavimas tokio masto konkurse ir galimybė garsinti Lietuvos ir savo universiteto vardą pasaulyje jau yra didelis laimėjimas.

Kokia yra „Vilnius-Lithuania iGEM“ komandos sėkmės paslaptis?

Išskirčiau tris pagrindinius sėkmės dėmenis. Visų pirma – tai studentų ryžtas, atsidavimas, laiko neskaičiavimas ir neišsenkanti energija. Antra – nuostabios žinios, kurių galime gauti VU, ir praktiniai įgūdžiai VU GMC laboratorijose. Manau, kad galimybė nuo I ar II kurso atlikti mokslinius tyrimus yra viena iš sėkmės formulės dalių, kadangi visi komandos nariai dažniausiai puikiai moka dirbti laboratorijose, planuoti savo eksperimentus ir spręsti iškilusias problemas. Trečiasis sėkmės dėmuo yra Lietuvos mokslininkų pagalba ir žinios. Per šiuos metus nė karto neteko „atsitrenkti“ į uždarytas duris. Visi iki vieno mokslininkai konsultavo, padėjo ir suteikė trūkstamų žinių. Kartais netgi sutikę koridoriuje klausdavo, kaip sekasi, o iš to pokalbio gimdavo diskusijos ir naujos idėjos. Tikimės, kad šie trys dėmenys ir toliau padės „Vilnius-Lithuania iGEM“ komandai sėkmingai žengti itin įdomiu, spalvingu ir daug žadančiu mokslo keliu.

G. Dubonikas, VU GMC

Siekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, Universiteto tinklalapiuose naudojame slapukus. Tęsdami naršymą jūs sutinkate su Vilniaus universiteto slapukų politika. Daugiau informacijos