Projektas "Rezekuotų žmogaus smegenų glioblastomos audinių glikobiologinių savybių tyrimas" remiamas Baltijos šalių ir Vokietijos aukštųjų mokyklų biuro per Vokietijos akademinių mainų tarnybą (DAAD) Vokietijos Federacinės Respublikos Užsienio reikalų ministerijos lėšomis, 2020 (dokt. Ugnė Kuliešiūtė).

Projekto trukmė: 2020 08 01 – 2020 12 15

Projekte dalyvaujančios šalys:

Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centras, Vilnius, Lietuva.

Freiburgo universiteto, Neurochirurgijos katedra, Freiburgas, Vokietija.

Šio bendradarbiavimo metu siekiama perrimti žmogaus smegenų audinių organotipinių kultūrų ruošimo metodą bei charakterizuoti žmogaus glioblastomos glikobiologines savybes: atlikti sialo rūgšties de novo sintezės charakterizavimą, sialidazių raiškos bei fermentinio aktyvumo įvertinimą žmogaus glioblastomoje.

Projekto tikslas:

Ląstelių paviršiaus glikokonjugatų, o ypač – terminalinių sialo rūgščių, pokyčiai yra svarbios daugybės vėžių savybės, konkrečiai susietos su šių vėžių piktybiškumu, tame tarpe jų invazyvumu ir metastaziniu potencialu. Žmogaus glioblastomos ląstelėms būdinga didelio kiekio sialo rūgščių, kurios geba sumažinti ląstelės imunogeniškumą pridengdamos/paslepėdamos ląstelės paviršiaus antigenus, ekspresija. Paviršiaus sialilinimą moduliuoja fermentai sialidazės: parodyta, jog žmogaus glioblastomos atveju sialidazė Neu3 reguliuojama neigiamai ir turi įtakos ląstelių invazyvumui ir migracijai, tuo tarpu sialidazės Neu4 raiška ir aktyvumas glioblastomos kamieninėse ląstelėse yra padidėję bei turi reikšmingos įtakos ląstelių išgyvenimui. Be to, mikroglijos desialilinimas didina mikroglijos fagocitozę, kas rodo, jog sialilinimo lygis gali prisidėti prie mikroglijos imunožvalgybos glioblastomos audinyje. Tačiau nėra pakankamai duomenų apie sialidazės aktyvumą žmogaus glioblastomos audiniuose. Šiuo atveju siūlome tirti glioblastomos glikobiologiją pasitelkiant žmogaus organotipinių smegenų pjūvių kultūras bei identifikuoti sialo rūgščių apykaitos, sialidazių ekspresijos ir jų aktyvumo pokyčius.

Šis tyrimas padės suprasti sialilinimo pakitimų priežastis ir padarinius glioblastomos atveju pirmą kartą susitelkiant į sialilinimą kaip svarbų piktybinių savybių komponentą.

DD x

EN

GLIOGLY: The investigation if the glycobiology of dissected glioblastoma human brain tissue

This project of the Baltic-German University Liaison Office is supported by the German Academic Exchange Service (DAAD) with funds from the Foreign Office of the Federal Republic Germany, 2020 (PhD student Ugnė Kuliešiūtė).

Duration of the project: 2020 08 01 – 2020 12 15

Countires and universities involved:

Vilnius University, Life Sciences Center, Vilnius, Lithuania.

University of Freiburg, Department of Neurosurgery, Freiburg, Germany.

We aim to transfer the state-of-the art human organotypic brain slice culture technique and investigate the gliobiological aspects of gliobalstoma: the changes of sialic acid turnover, the expression of sialidases and their enzymatic activity identification in human glioblastoma.

Project goal:
Alterations of cell surface of glycoconjugates, terminal sialic acids in particular, are critical features of many cancers, closely associated with their malignant properties, including invasiveness and metastatic potential. Human glioblastoma cells express very high levels of sialic acids, which have a capacity to reduce cell immunogenicity by masking of cell face antigens. Surface sialylation levels are modulated by enzymes sialidases, of which sialidase Neu3 was found to be downregulated in human glioblastoma specimens, affecting cell invasion and migration, whereas the increased expression and activity of sialidase Neu4 in glioblastoma stem cells showed significant impact on cell survivor. Furthermore, desialylation of microglia was found to increase microglial phagocytosis, indicating that sialylation level may contribute to microglial immunosurveillance within glioblastoma tissue.

However, there is insufficient data on sialidase activity in human glioblastoma tissues. Here, we propose to use a recently developed human organotypic brain slice cultures to investigate the glycobiology of glioblastoma and to identify changes of sialic acid turnover, the expression of sialidases and their enzymatic activity.

This study will help us to understand the causes and the consequences of sialylation changes in glioblastoma for the first time focusing on sialyation as an important component of its malignant properties.

DD x