Sidebar

Ketvirtadienį VU GMC svečiavosi LR Prezidento G. Nausėdos patarėjai P. Baltokas ir V. Česnulevičiūtė.

Švietimo, mokslo ir kultūros grupėje dirbantį P. Baltoką bei Ekonominės ir socialinės politikos grupės patarėją V. Česnulevičiūtę pasitiko VU GMC direktorius dr. G. Valinčius ir Gyvybės mokslų centro mokslininkai: U. Neniškytė, M. Dagys, E. Lastauskienė, ir I. Prigodina Lukošienė.

Svečiams VU GMC vadovas pristatė centro veiklą, supažindino su mokslinių tyrimų kryptimis, garsiausiais tyrėjais. Jis taip pat apžvelgė gyvybės mokslų pramonės reikšmę šalies ekonomikai, startuolių steigimo sąlygas, naujus projektus bei pasidalino jau chrestomatinėmis tapusiomis biotechnologijų įmonių sėkmės istorijas. Daug dėmesio susitikime buvo skirta jaunų talentų pritraukimo ir išlaikymo, talentų ekosistemos Lietuvoje sukūrimo galimybėms.

Pasak VU GMC vadovo, centre pirmiausia siekiama puoselėti fundamentinius mokslus, nes jie kuria išskirtines kompetencijas ir aukščiausio lygio priešakines žinias. Tačiau ne mažesnis dėmesys skiriamas ir startuoliams palankios aplinkos kūrimui, kurioje talentai rastų savo vietą, o žinios taptų komercializuotomis idėjomis ir naujais aukštos pridėtinės vertės produktais, užtikrinančiais mūsų šalies konkurencingumą pasaulyje.

„Būtina dar labiau suartinti verslą ir mokslą. Lietuvoje turime ne vieną puikią mokslo komercializacijos istoriją. Jos parodo, kaip mokslininkai gali prisidėti prie šalies ekonominio augimo. Akivaizdu, kad mokslo ir verslo bendradarbiavimas – milžiniška nauda visai šaliai, nes aukštųjų technologijų įmonių sukuriama pridėtinė vertė virsta mokesčiais ir bendra visų piliečių gerove”, – sakė dr. G. Valinčius.

Diskusijos metu buvo kalbėta ir apie iššūkius, su kuriais susiduria mūsų mokslininkai. „Būtina sudaryti sąlygas, kad jauni tyrėjai turėtų galimybę lengviau gauti būsto paskolas, reikia ieškoti būtų šias galimybes užtikrinti ir doktorantams. Taip motyvuosime juos likti Lietuvoje, kurti šeimas ir mūsų šalies gerovę“, - sakė susitikime dalyvavusi VU GMC doc. E. Lastauskienė.

Susitikime buvo atkreiptas dėmesys ir į naujų bioinkubatorių, kurių didelį trūkumą jaučia būtent gyvybės mokslų pramonės startuoliai, kūrimo poreikį. Kalbėta apie viešųjų pirkimų procedūrų pokyčių būtinybę, kurie leistų mūsų mokslininkų grupėms taupyti brangų laiką, neprarandant konkurencingumo tarptautinėje mokslo erdvėje ir tuo pačiu sudarytų sąlygas taupyti valstybės pinigus.

VU GMC direktorius atkreipė dėmesį, kad labai svarbu užtikrinti Europos molekulinės biologijos laboratorijos (EMBL) ir VU GMC kuriamo partnerystės instituto veiklos tęstinumą bei finansavimą, pasibaigus struktūrinės paramos laikotarpio priemonėms po 2023 m.

„Bendras VU GMC ir EMBL partnerystės institutas padidins Lietuvos tyrimų sistemos prekinio ženklo vertę, sustiprins pajėgumus konkuruojant dėl būsimosios EK Horizon Europe programos lėšų. Lietuva turi unikalią galimybę pasinaudoti tarptautiniu įvertinimu genų redagavimo technologijų kūrimo srityje bei tapti tarptautiškai pripažintu stambiu žaidėju šiame inovatyvaus mokslo ir pramonės segmente. Tarptautinės EMBL organizacijos parama leistų įgyvendinti šį uždavinį jau per kelis ateinančius metus, tačiau tam būtinas tvarus VU GMC/EMBL partnerystės instituto finansavimas tiek struktūrinės paramos tiek nuosavomis mokslo įstaigos lėšomis”, - sakė dr. G. Valinčius.

Susitikime dalyvavę LR Prezidento patarėjai P. Baltokas ir V. Česnulevičiūtė apsilankė VU GMC laboratorijose, kurios įkurtos, panaudojant 2008-2020 m ES Struktūrinių fondų lėšas. Jose šiandien dirba ne tik Lietuvos bei kitų ES šalių, bet ir trečiųjų valstybių mokslininkai, doktorantai ir studentai.

Siekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, Universiteto tinklalapiuose naudojame slapukus. Tęsdami naršymą jūs sutinkate su Vilniaus universiteto slapukų politika. Daugiau informacijos