Sidebar

Pirmadienį Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centre (VU GMC) svečiavosi Lietuvos Respublikos Ministras Pirmininkas Saulius Skvernelis ir jį lydinti delegacija, kurioje buvo švietimo, mokslo ir sporto ministras Algirdas Monkevičius ir viceministras Valdemaras Razumas, kandidatas į ekonomikos ir inovacijų ministrus Lukas Savickas, Ministro Pirmininko patarėja Unė Kaunaitė ir kiti svečiai.

Ministrą Pirmininką ir jį lydinčią delegaciją pasitiko VU GMC direktorius dr. Gintaras Valinčius, kuris svečiams parodė  Gyvybės mokslų centro laboratorijas, papasakojo apie pagrindines tyrimų kryptis, supažindino su čia dirbančiais jaunaisiais talentais ir pasaulinio garso mokslininkais.

Premjeras bendravo su Kavli premijos laureatu, kartu su kolegomis sukūrusiu CRISPR/Cas9 genų redagavimo technologiją prof. Virginijumi Šikšniu ir vieninteliu Lietuvoje Europos mokslo tarybos (EMT) dotaciją laimėjusiu mokslininku prof. S. Klimašausku, kurie S. Skverneliui ir jį lydėjusiems svečiams papasakojo apie savo mokslinius tyrimus. Ministras Pirmininkas apsilankė ir jaunųjų mokslininkų laboratorijose, susipažindino su jų atliekamais tyrimais bei mikroskysčių technologijų plėtra VU GMC įkurtame startuolyje "Droplet Genomics".

Svečiai tęsė savo vizitą trumpai stabteldami VU GMC studentų atstovybės būstinėje, kur susitiko su  tarptautinės konferencijos „The COINS“ organizatoriais. S. Skverneliui pasidomėjus, kaip „The COINS“ organizuojantiems studentams pavyksta į konferenciją  pasikviesti Nobelio premijos laureatus, viena iš konferencijos organizatorių Elizabet Beržanskytė atsakė, kad „kai nobelistai sužino, jog visą konferenciją savo jėgomis organizuojame mes, studentai, mielai sutinka dalyvauti. Galbūt juos sužavi mūsų entuziazmas“.

Po ekskursijos GMC laboratorijose Ministras Pirmininkas bei jį lydėjusi delegacija buvo pakviesta diskusijai, kurios metu dr. G. Valinčius svečius supažindino su svarbiausiais GMC pasiekimais, apžvelgė gyvybės mokslų reikšmę šalies ekonomikai, startuolių steigimo sąlygas, naujus projektus.

„Gyvybės mokslų sektorius išties yra ta sritis, kuria Lietuva gali didžiuotis ir kurios vaidmuo ekonomikoje vis stiprėja ir ateityje tik stiprės. Nors ji nėra tokia matoma, tokia apčiuopiama kaip kai kurios kitos sferos, neabejoju, kad aukštosios technologijos – Lietuvos ateitis“, –  įsitikinęs Ministras Pirmininkas S. Skvernelis.

„Noriu pastebėti, kad Lietuvos gyvybės mokslų pramonės sektorius kuria itin dideles, viršijančias 200 tūkst. eurų per metus vienam darbuotojui, pridėtines vertes. Lietuvos mokslininkai aktyviai dalyvauja vertės grandinėse, jų kuriamos žinios jau šiandien komercializuojamos ne tik šalies, bet ir tarptautinėse aukštųjų technologijų rinkose”, – sakė VU GMC direktorius dr. G. Valinčius.

Jis taip pat pasidalino ambicingais centro plėtros planais, kurie numato glaudžią partnerystę su Europos molekulinės biologijos laboratorija (EMBL), kurios nare Lietuva tapo 2019 metais. "Siekiant padidinti Lietuvos mokslininkų konkurencingumą Europos tyrimų erdvėje, mūsų šalyje siekiama įkurti EMBL partnerystės pagrindu dirbantį mokslo padalinį, skirtą genomo redagavimui. Svarbu ir tai, kad šis partnerystės pasiūlymas atėjo iš EMBL vadovų. Toks EMBL žingsnis rodo didelį tarptautinį pasitikėjimą mūsų šalies mokslininkais, o partnersytė su EMBL didins visos šalies gyvybės mokslų pramonės „prekės ženklo“ vertę pasaulyje", - sakė dr. G. Valinčius.

„Neabejoju, kad Lietuvai pavyks rasti reikiamas lėšas, kad tokios reikšmės projektas būtų sėkmingai įgyvendintas“, - šio projekto sėkme neabejojo ir premjeras, pažadėjęs visokeriopai remti šią puikią iniciatyvą.

S. Skvernelis kartu su VU GMC vadovais taip pat aptarė kelius, kurie leistų sėkmingai įgyvendinti Vyriausybės iškeltą Gyvybės mokslų pramonės raidos uždavinį – iki 2030 metų pasiekti, kad 5% Bendrojo vidaus produkto būtų sukuriama Gyvybės mokslų pramonėje. Ši pramonės šaka pasižymi itin aukštais, dviženkliais augimo tempais, o stambiausios įmonės patenka tarp didžiausių pelno mokesčio mokėtojų Lietuvoje. 

VU GMC direktorius dr. G.Valinčius užtikrino Ministrą Pirmininką, kad GMC nuosekliai siekia tapti vienu pagrindiniu šios iniciatyvos dalyvių. "Gyvybės mokslų pramonės startuoliai, kuriuos kuria centro absolventai ir net studentai, gali artimiausioje ateityje tapti naujomis pažangiomis įmonėmis, gebančiomis pritraukti į Lietuvą tiesiogines užsienio investicijas, skatinti eksportą ir kurti didelės vertės darbo vietas. Lietuvoje jau šiandien suformuota nebloga startuolių ekosistema, tačiau jaučiamas didelisspecialios paskirties bioinkubatorių stygius, kuriuose būtų kuriami medicinai ir biofarmacijai skirti produktai", - svečiams atskleidė dr. G. Valinčius.  Pasak jo, šią problemą siekiama spręsti bendradarbiaujant su Vilniaus miesto inovacijų pramonės parku, kuris, padedant Vilniaus miesto vadovams, planuoja kartu su VU GMC sukurti mokslo ir verslo inkubatorių, atitinkantį gyvybes mokslo pramonės įmonių poreikius".

Vizito pabaigoje S. Skvernelis padėkojo VU GMC atstovams už šiltą priėmimą. „Matau, kad Lietuvos tyrėjų potencialas yra išties didelis, o Saulėtekio slėnyje kuriamas mokslas – vienas Lietuvos konkurencingumo pasaulyje garantų“, - atsisveikindamas sakė premjeras.

x2 naujas x

x1 naujas

mokslas x

 

nuotr. E. Kurausko

 

Siekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, Universiteto tinklalapiuose naudojame slapukus. Tęsdami naršymą jūs sutinkate su Vilniaus universiteto slapukų politika. Daugiau informacijos