Trečiadienį VU GMC viešėjo Europos mokslo tarybos prezidentas prof. Jean-Pierre Bourguignonas. Europos mokslo tarybos prezidentas gruodžio 18–19 d. mūsų šalyje lankosi švietimo, mokslo ir sporto viceministro prof. Valdemaro Razumo kvietimu.

Šio vizito metu Europos mokslo tarybos prezidentas susitinka su Lietuvos mokslo politikos formuotojais ir aukščiausio lygio mokslininkais, aptariamos Lietuvos galimybės dalyvauti priešakiniuose Europos mokslo projektuose.

Vizito į VU GMC programa prasidėjo VU Gyvybės mokslų centro direktoriaus prof. Gintaro Valinčiaus įžanginiu sveikinimo žodžiu.

Po VU GMC vadovo įžanginio žodžio pranešimą skaitė prof. Jean-Pierre Bourguignonas. „Džiaugiuosi, turėdamas galimybę apsilankyti Jūsų šalyje“, akcentavo Europos mokslo tarybos prezidentas. Savo pasisakyme jis pristatė Europos mokslo tarybos istoriją, struktūrą, veiklos sritis, pasiekimus. Jis taip pat atskleidė ne tik šios organizacijos, bet ir jos šalių-narių dalyvavimo moksliniuose projektuose rezultatus, apžvelgė kitus šių šalių pasiekimus bei pagrindines tendencijas.

Po prof. Jean-Pierre Bourguignono pranešimo renginio dalyvius su savo mokslinių tyrinėjimų tema supažindino pirmasis aukščiausio lygio Europos mokslo tarybos dotaciją gavęs lietuvių mokslininkas, VU GMC profesorius Saulius Klimašauskas.

Antrojoje renginio dalyje vyko vieša diskusija „Fundamentiniai mokslai: mokslu grįstų žinių svarba atliepiant visuomenės iššūkius ir prisidedant prie tvaraus ekonomikos augimo”. Joje dalyvavo prof. Jean-Pierre Bourguignonas (Europos mokslo taryba), prof. Vilmantė Borutaitė (Lietuvos sveikatos mokslų universitetas), prof. Vladislav Fomin (VU Kauno fakulteto Socialinių mokslų ir taikomosios informatikos institutas), prof. Giedrė Mickūnaitė (Vilniaus dailės akademija), prof. Virginijus Šikšnys (VU GMC), prof. Gintaras Valušis (Fizinių ir technologijos mokslų centras). Diskusiją moderavo VU GMC direktorius prof. G. Valinčius.

Diskusijos metu kalbėta apie fundamentinių mokslų vietą šių laikų visuomenėje, tiksliųjų ir humanitarinių mokslų santykį, talento svarbą, mokslinius atradimus, Lietuvos ir pasaulio mokslininkų vietą šių dienų ekonomikoje. Aptartos ir atskirų pasaulio valstybių situacijos pritaikant mokslu grįstas žinias.

Pasibaigus diskusijai Europos mokslo tarybos prezidentas ir jį lydėję svečiai apžiūrėjo laboratorijas. Ekskursijos Gyvybės mokslų centre metu VU GMC direktorius prof. G. Valinčius apžvelgė pagrindinių tyrimų kryptis, svečiams papasakojo apie VU GMC plėtojamas tarptautiškumo gaires, pristatė mokslininkų pasiekimus.

Vizito pabaigoje prof. Jean-Pierre Bourguignonas padėkojo prof. G. Valinčiui už šiltą priėmimą bei pasidžiaugė VU GMC infrastruktūra bei mokslininkų potencialu, garsinančiu Lietuvos vardą pasaulyje. Jis taip pat VU GMC svečių knygoje paliko įrašą, kuriame palinkėjo VU GMC kolektyvui siekti mokslo aukštumų ir drąsiau teikti paraiškas Europos mokslo tarybai.

Atsisveikindamas ir dėkodamas už parodytą dėmesį VU GMC, prof. G. Valinčius svečiui padovanojo garsaus VU dirbusio chemiko A. Sniadeckio XIX parašytos knygos „Organinių būtybių teorija“ naują leidimą.

Renginio vaizdo įrašas (I)