Vilniaus universiteto (VU) Gyvybės mokslų centre spalio 29-ąją vyko išskirtinio VU profesoriaus Č. Venclovo paskaita „Baltymai, evoliucija ir kompiuteriai”.

Paskaita susidomėję klausytojai ne tik iš VU GMC, bet ir iš kitų VU padalinių visiškai užpildė auditoriją. Toks renginio populiarumas – neatsitiktinis. Pasak paskaitos pradžioje įžanginį žodį tarusio VU GMC direktoriaus dr. Gintaro Valinčiaus, kolega Č. Venclovas – išties išskirtinė asmenybė mokslo pasaulyje.

„Č. Venclovą pažįstu jau ne vieną dešimtmetį. Šis mokslininkas sėmėsi patirties ne tik iš mūsų šalies tyrėjų, bet darbavosi ir JAV. Džiugu, kad už Atlanto įgytus įgūdžius jis nutarė pritaikyti keldamas Lietuvos mokslą ir po kurio laiko grįžo į Tėvynę. Č. Venclovo veikla puikiai matoma tarptautiniame lygmenyje, jo tyrinėjimų rezultatus atspindi publikacijos prestižiniuose pasaulio mokslo žurnaluose“, – sakė dr. G. Valinčius.

Pasak VU GMC vadovo, visiems prof. Č. Venclovo moksliniams pasiekimams išvardinti reikėtų ne vienos valandos, tačiau ypač džiugina tai, kad už aukščiausio lygio mokslo ir studijų pasiekimus prof. Č. Venclovui šiemet suteiktas VU išskirtinio profesoriaus statusas.

Po įžanginio pristatymo gausiai susirinkusiems renginio dalyviams padėkos žodį tarė prof. Č. Venclovas. „Dėkoju, kad mano paskaita sulaukė tokio susidomėjimo“, – sakė jis. – „Baltymai yra gyvybės pagrindas, o erdvinės struktūros – raktas į molekulinius mechanizmus“.

Mokslininkas klausytojus supažindino su baltymais, atskleidė jų sandarą, pabrėžė, kad dauguma baltymų susirenka į jiems būdingas erdvines (3D) struktūras. Mokslininkas taip pat kalbėjo apie baltymų evoliucija ir jų tyrimus naudojant kompiuterinius metodus.

Po paskaitos auditorija uždavė mokslininkui įvairių klausimų, vyko intensyvi diskusija.

Ši paskaita buvo viešų inauguracinių VU išskirtinių profesorių paskaitų ciklo „Kaip mokslas keis mūsų ateitį?“ dalis.

Išskirtinio profesoriaus kategorija VU įvesta 2017 m. Senato sprendimu. Taikant atrankos ir vertinimo kriterijus siekiama, kad atrinktų profesorių akademinis išskirtinumas nekeltų abejonių. Statusas ir vardas suteikiami tiems, kurie pasižymi išskirtiniais, tarptautiniu ir nacionaliniu mastu žinomais bei vertinamais moksliniais pasiekimais, reikšmingai prisideda prie tam tikros universiteto mokslo srities ir konkrečios studijų krypties kokybės gerinimo, yra vertinami studentų už akademinę veiklą ir turi potencialo sėkmingai formuoti savo mokslo krypties mokyklas.