Spalio 3 d. VU GMC Jevgenija Jakubovska sėkmingai apsigynė disertaciją „Modifikuotų pirimidino nukleotidų naudojimas oligonukleotidų sintezei“ biochemijos mokslo krypties daktaro laipsniui gauti.

Disertacija rengta 2015 – 2019 metais Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centro Biochemijos institute (mokslinis vadovas – prof. dr. Rolandas Meškys).

Anotacijoje autorė teigė, kad modifikuotą nukleobazę turintys nukleotidai yra plačiai naudojami įvairiose srityse. Dažniausiai yra tiriami C5/C7 modifikuoti pirimidinai ir purinai, tuo tarpu mažai dėmesio yra skiriama kitų nukleobazės padėčių, pvz., C6/C8 ar O4/N4, keitimui. Siekiant praplėsti modifikuotų nukleotidų įvairovę, būtina pabrėžti visų nukleobazės padėčių modifikavimo bei nukleobazių atitikmenų naudojimo svarbą. Šioje disertacijoje buvo pristatytas naujų modifikuotą pirimidino nukleobazę turinčių nukleotidų rinkinys, kurį sudarė įvairūs N4-modifikuoti 2′-deoksicitidino 5′-trifosfatai, piridono nukleobazę turintys nukleotidai, C5-pakeisti bei tio grupę turintys uridino analogai. Buvo ištirtas visų modifikuotų nukleotidų naudojimas fermentinei modifikuotos DNR sintezei, naudojant nuo matricos nepriklausomą terminalinę deoksinukleotidil transferazę. Parodyta, kad N4-acil-modifikuoti 2′-deoksicitidino 5′-trifosfatai yra tinkami substratai įvairioms nuo matricos priklausomoms DNR polimerazėms. N4-acil-modifikuota DNR yra atspari tirtų restrikcijos endonukleazių vykdomai hidrolizei bei yra demodifikuojama naudojant vandeninį etanolamino tirpalą. Be to, fotoreaktyvias grupes turinti modifikuota DNR yra tinkama nuo UV priklausomam tiesioginiam kovalentiniam sujungimui su sąveikaujančiais baltymais ir įvairiais polimeriniais substratais. Taigi, šioje disertacijoje pristatyti rezultatai yra dar vienas žingsnis link įvairesnių modifikuotų nukleotidų naudojimo.

Po sėkmingo disertacijos gynimo  J. Jakubovską sveikino darbo vadovas, dėstytojai, draugai ir artimieji.