Sidebar

Sausio 18 d. įvyko pirmasis Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centro (VU GMC) mokslinių grupių ciklo seminaras. Šį tradicija tapsiantį seminarų ciklą pradėjo Neurobiologijos ir biofizikos katedros vyriausioji mokslo darbuotoja dr. Inga Griškova-Bulanova.

Ji pristatė Smegenų būsenų tyrimų grupės darbus. Pirmasis seminaras sulaukė didelio ne tik VU GMC tyrėjų, bet ir VU psichologų susidomėjimo.

Ši mokslininkų grupė tiria žmogaus galvos smegenų atsakus, kurie yra potencialūs įvairių neurologinių ir psichikos sutrikimų biožymenys. Siekiama nustatyti, kaip smegenų aktyvumą gali paveikti skirtingos žmogaus būsenos (budrumas, aktyvumo lygis, hormonų kiekis organizme ir kt.), atliekamos užduoties pobūdis, pateikiamų stimulų savybės. Tam naudojamas elektroencefalografijos metodas (EEG) ir vertinamas smegenų elektrinis aktyvumas žmogui esant ramybės būsenos ir jam pateikiant įvairius išorinius sensorinius stimulus. Taip pat pasitelkiami elgseniniai, subjektyvaus vertinimo testai.

EEG tyrimuose taikomos klasikinės sukeltųjų potencialų metodikos, tačiau labiausiai koncentruojamasi į smegenų gebėjimą įsitraukti į išorinę stimuliaciją, vadinamuosius nuostoviuosius atsakus. Tiriama, kaip skirtingi stimulai (klausos, regimieji, somatosensoriniai) bei jų variacijos ir kiti faktoriai (lytis, dominuojanti ranka, nuovargis, asmenybės bruožai ir t. t.) moduliuoja nuostoviųjų atsakų parametrus. Šios žinios ypač svarbios siekiant suprasti smegenyse vykstančius procesus ir jų pokyčius esant įvairiems sutrikimams. Tik žinant moduliuojančius faktorius galima užtikrinti objektyvų duomenų rinkimą ir vertinimą. Tai svarbu smegenų atsakus kaip biožymenis panaudojant klinikinėje praktikoje.

Šio seminarų ciklo tikslas – leisti mokslinėms grupėms pristatyti savo tyrimų kryptis, vykdomus projektus, tyrimų ir veiklų perspektyvas. Seminarai vyks reguliariai – po vieną kiekvieno mėnesio pirmos arba antros savaitės penktadienį. Tokie seminarų ciklai rengiami daugelyje pažangiausių pasaulio universitetų ir mokslo institucijų.

„EMBL nuolat vyksta įvairaus lygio seminarai: doktorantai, podoktorantūros stažuotojai ir grupių vadovai kartą per metus visam centrui pristato savo darbus. Visa tai padeda pamatyti interesų sąlyčius ir galimas bendras veiklas. Dirbdamas vien savo skyriuje imi galvoti tam tikros paradigmos rėmuose, tad diskusijos su kolegomis išeina į naudą. Mokslininkas, dirbantis tau artimoje gyvybės mokslų srityje, kartais pasiūlo netikėtų sprendimų“, – sakė EMBL stažuotę atlikusi VU GMC neuromokslininkė dr. Urtė Neniškytė.

Kitas mokslinių grupių ciklo seminaras numatomas vasario 8 d. Pranešėjas – Bioanalizės skyriaus vadovas dr. Marius Dagys.

Siekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, Universiteto tinklalapiuose naudojame slapukus. Tęsdami naršymą jūs sutinkate su Vilniaus universiteto slapukų politika. Daugiau informacijos