Sidebar

Gruodžio 27 d. Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje vyko iškilminga Globalios Lietuvos apdovanojimų ceremonija. Joje paaiškėjo, kurie lietuviai ir su mūsų šalimi susiję užsienio specialistai savo žiniomis, ryšiais, investicijomis ir kitomis iniciatyvomis šiemet labiausiai prisidėjo prie Lietuvos augimo.

Apdovanojimas už Lietuvoje įdiegtas tarptautines inovacijas skirtas Kanados lietuviui, Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centro (VU GMC) ir Toronto universiteto mokslininkui prof. Artūrui Petroniui. Jis jau du dešimtmečius bendradarbiauja su Lietuvos tyrėjais, o šių metų pradžioje VU GMC įgyvendino ilgai brandintą Epigenominių tyrimų laboratorijos idėją. Ši laboratorija bendriems tyrimams sujungė Toronto universiteto ir VU GMC mokslininkus. Kadangi prof. A. Petronis negalėjo atvykti į ceremoniją, apdovanojimą atsiėmė jo kolega, VU GMC epigenetikas prof. Saulius Klimašauskas, ne vienerius metus bendradarbiaujantis su prof. A. Petroniu.

Kanadoje gyvenantis tyrėjas, siekiantis suprasti ligų kilmę, prisipažįsta, kad jam jau seniai kirbėjo mintis apie padalinį ar laboratoriją Vilniuje: „Tai galima vadinti „paraleline“ laboratorija, kuri glaudžiai bendradarbiauja su Toronto universitetu. Taip būtų sudaromos sąlygos gabiam jaunimui dirbti Lietuvoje, dalyvauti tarptautiniuose projektuose ir atlikti Vakarų mokslo standartus atitinkančius tyrimus.“

Pirminė Epigenominių tyrimų laboratorijos specializacija – bioinformatika ir duomenų analizė. Tai strategiškai svarbi tyrimų dalis, nes duomenų daugėja ne dienomis, o valandomis. „Biomedicininių tyrimų sėkmė vis labiau priklauso nuo bioinformatikų žinių, kūrybiškumo ir įžvalgų. Bioinformatikams nereikia brangios laboratorinės įrangos ir reagentų. Jie gali puikiausiai dalyvauti tarptautiniuose projektuose naudodamiesi skaičiavimo įranga, esančia Šiaurės Amerikoje ar kitoje šalyje. Visa tai suteikia puikią galimybę pasireikšti jauniems Lietuvos protams“, – argumentuoja prof. A. Petronis.

Kol kas Epigenominių tyrimų laboratoriją, be prof. A. Petronio, sudaro du mokslininkai: bioinformatikas Karolis Koncevičius ir epigenetinės bioinformatikos specialistas Algis Kriščiūnas. Abu yra stažavęsi Toronto universiteto Psichikos sveikatos centre, kuriame dirba prof. A. Petronis.

Beje, kategorijoje „Už Lietuvoje įdiegtas tarptautines inovacijas“ buvo nominuotas ir kitas VU GMC mokslininkas – Biotermodinamikos ir vaistų tyrimų skyriaus vedėjas dr. Daumantas Matulis, o tapti kategorijos „Už Lietuvos vardo garsinimą pasaulyje“ nugalėtoja pretendavo „Vilnius-Lithuania iGEM“ komanda.

Globalios Lietuvos apdovanojimus jau septintą kartą surengė tarptautinis tinklas „Global Lithuanian Leaders“, vienijantis daugiau nei 1700 lietuvių specialistų 56 šalyse. Šiemet šešiose kategorijose nominuoti 24 asmenys iš JAV, Izraelio, Kanados, Kinijos, Jungtinių Arabų Emyratų, Estijos, Jungtinės Karalystės ir Lietuvos.

Siekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, Universiteto tinklalapiuose naudojame slapukus. Tęsdami naršymą jūs sutinkate su Vilniaus universiteto slapukų politika. Daugiau informacijos