Sidebar

Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centro (VU GMC) molekulinės biologijos antro kurso magistrantė Miglė Kalvaitytė rugpjūčio viduryje Zalcburge (Austrija) su talentingiausiais mokslininkais ir menininkais iš visos Europos dalyvavo programoje „Roche Continents 2018“, kur vienintelė iš šimto dalyvių atstovavo mūsų šaliai.

Jau dvyliktą kartą vykstančiam renginiui šiemet pasirinkta tema „The Power of Passion“. Miglė pasakoja, kad didžioji dalis veiklų ir kūrybinių dirbtuvių buvo susijusios su aistra gyvenime: ką ji reiškia, kaip ją atrasti ir ką gali nuveikti žmogus, kuris dega tuo, ką daro.

Programa „Roche Continents“ skirta mokslininkams ir menininkams nuo 20 iki 29 metų. Anot VU GMC studentės, šiemet didžiąją dalyvių dalį sudarė gyvybės mokslų doktorantai arba podoktorantūros stažuotojai, taip pat atvyko nemažai muzikologų, pianistų, operos dainininkų, skulptorių.

„Penkias dienas trukusioje programoje bandyta atskleisti, kad tiek menininkai, tiek mokslininkai aistrą atranda skirtinguose dalykuose, bet reikia ją išlaikyti, nes ši aistra padeda gyventi, turi įtakos mūsų darbams. Buvome suskirstyti į dešimt komandų, turėjome pasirinkti vieną iš temų („Aplinka“, „Visuomenė“, „Kaip gyvename ir dirbame“) ir parodyti, kaip šiose srityse pasireiškia aistros galia, kokį vaidmenį ji vaidina“, – kalba Miglė.

VU GMC studentė sako, kad visos programos veiklos buvo nukreiptos į tai, ką reiškia gyvenime turėti aistrą ir kad jos puoselėjimas leidžia nuversti kalnus. Pavyzdžiui, programos dalyviai mokėsi groti afrikietiškais būgnais. Šia pamoka mokytojas Dougas Manuelis norėjo perteikti, kaip pajusti įkvėpimą, kaip apskritai kvėpuoti. Miglei įsiminė šio mokytojo gyvenimo istorija: „Jo brolis turėjo įmonę, kuri veža anglus į Austriją slidinėti. Dougas metė studijas, kad pradėtų dirbti slidinėjimo instruktoriumi. Tai privertė jo brolio širdį dainuoti. Tačiau mokytojo širdis nedainavo. Taigi jis atsisakė šio darbo ir pradėjo dirbti BBC. Dougo sesuo režisierė taip pat čia įsidarbino. Ji tapo laimingiausiu žmogumi pasaulyje, jos širdis dainavo, bet mūsų mokytojo širdis nedainavo. Bekurdamas dokumentinius filmus Dougas atsidūrė Afrikoje, kur pirmą kartą išvydo afrikietiškus būgnus. Čia jo širdis ėmė dainuoti: mokytojas atsisakė kontrakto su BBC, su 15 būgnų sugrįžo į Londoną ir įkūrė įmonę. Tai žmogus, suradęs savo aistrą, kuria tebegyvena iki šiol.“

Miglės ir kitų dalyvių taip pat laukė meditacinio pobūdžio kūrybinės dirbtuvės, kurių esmė – parodyti, kad turime girdėti ir klausytis, būti atidūs aplinkai, neužsidaryti savyje, mokėti išgirsti aplinkinius. Kadangi „Roche Continents“ bendradarbiauja su kiekvieną vasarą vykstančiu Zalcburgo festivaliu, dalyvių dienotvarkę paįvairino kultūrinė programa: operos premjera, Vienos filharmonijos orkestro koncertas. Miglei buvo įdomu išgirsti ir baltyminius kompleksus (mTOR) atradusio Bazelio universiteto profesoriaus Michaelo N. Hallo paskaitą, kurioje jis mėgino parodyti, kad ne viskas kartais lengvai sekasi, bet kai ko nors sieki, įdėtas darbas atsiperka.

Kultūrinius renginius papildė pokalbiai tiek su programos dalyviais, tiek su vienos didžiausių pasaulyje farmacijos kompanijų „Roche“ darbuotojais. Tai Miglei padėjo dar labiau suvokti savo gyvenimo tikslą. „Kas yra mano aistra gyvenime? Negalėčiau atsakyti, kad darbas laboratorijoje. Mano aistra – pakeisti ką nors pasaulyje, padaryti jį geresnį, padėti žmogui. Dėl to pasirinkau studijuoti gyvybės mokslus, o audinių inžinerijos srityje dirbu tam, kad prisidėčiau prie žmonių sveikatos problemų sprendimo. Šitą visuomet žinojau, tik buvau primiršusi. Juk dažnai pradedam suktis savame ratelyje ir pamirštam, kad už jo slypi daug didesnės galimybės. Jeigu viskas nevyks taip, kaip įsivaizdavai, nebus pasaulio pabaiga. Gal bus geriau, nei įsivaizdavai. Būdama su programos dalyviais supratau, kad pasaulis mus gali bet kur nublokšti, bet gal tai nebus pats blogiausias variantas. Turi būti atviras pasauliui, naujoms mintims, nebijoti pokyčių“, – patikina pašnekovė. Miglė priduria, kad pažintis ir bendravimas su mokslininkais ir menininkais iš senojo žemyno paskatino rimčiau pasvarstyti ir apie doktorantūros studijas.

 

Siekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, Universiteto tinklalapiuose naudojame slapukus. Tęsdami naršymą jūs sutinkate su Vilniaus universiteto slapukų politika. Daugiau informacijos