Baltijos pilkieji ruoniai iš prigimties veisiasi ant ledo ir pasižymi prieraišumu prieBaltijos pilkieji ruoniai iš prigimties veisiasi ant ledo ir pasižymi prieraišumu priespecifinių veisimosi vietų, tačiau dėl klimato kaitos jūrinio ledo kiekis pilkųjų ruoniųveisimosi laikotarpiu paskutiniais metais ženkliai sumažėjo. Dėl to patelės yrapriverstos vesti jauniklius ant žemės. Toks elgsenos pokytis yra žinomas fenomenasBaltijos jūroje, tačiau dėl klimato kaitos prastėjant jūrinio ledo kokybei šis reiškinystapo itin dažnas ir kelia pavojų jauniklių išgyvenamumui bei patelių reprodukcineisėkmei. Aplinkos ir socialiniai veiksniai, turintys įtakos šiam elgsenos pokyčiui, nėragerai ištirti.Siūlomas doktorantūros projektas siekia užpildyti šią žinių spragą apjungiant istoriniusduomenis (surinktus kasmet nuo 1990) ir šiuolaikinius (kurie bus surinkti šio projektometu) pilkųjų ruonių patelių elgsenos stebėjimus. Projektas nagrinės patelių veisimosivietos pasirinkimą, jauniklių vedimo elgsenos sinchronizaciją bei tirs pateliųreprodukcinę sėkmę. Projekto metu tyrimai bus vykdomi Estijoje, vienoje didžiausiųpilkųjų ruonių veisimosi teritorijų Baltijos jūroje. Gulyklų erdvinės analizės, pateliųelgsenos tyrimai bei jauniklių skaičiaus ir būklės rezultatai bus apjungiami įtraukiantaplinkos sąlygų (pvz. ledo storis, padengtas plotas ir kt.) parametrus siekiant geriausiomodelio patelių veisimosi vietos pasirinkimui ir reprodukcinei sėkmei paaiškinti.Projekto rezultatai leis geriau suprasti Baltijos pilkųjų ruonių populiacijos dinamiką,klimato kaitos pasekmes ant ledo besiveisiantiems ruoniams, bei suteiks reikalingąinformaciją gamtosauginių priemonių efektyvumui užtikrinti.