Dalyko pavadinimas

Mokslo kryptis kodas

Kamieninis padalinys

Šakinis padalinys (-iai)

Dumblių ekologija: fundamentiniai ir taikomieji aspektai

Ekologija ir aplinkotyra N 012

Gamtos tyrimų centras

Botanikos institutas

Dalyko apimtis kreditais

Studijų būdas

Kreditų skaičius

Studijų būdas

Kreditų skaičius

paskaitos

konsultacijos

individualus

seminarai

Kurso tikslai

Supažindinti doktorantus su dumblių ir melsvabakterių biologijos ir sistematikos pagrindais, ekologija ir dumblių pritaikymo biotechnologijoje galimybėmis.

Pagrindinės temos

Dumblių požymiai. Dumblių ir melsvabakterių ląstelės sandara, gyvenimo formos, gniužulo tipai, dauginimasis ir gyvenimo ciklai, mitybos būdai ir kt. biologijos ypatumai.

Dumblių sistematika. Sistematikos tikslai ir metodai, reikšmė, klasifikacinės sistemos, taksonominiai rangai, būdingi atstovai.

Dumblių ekologija. Dumbliai ir melsvabakterės įvairiose buveinėse, tyrimų metodai, dumblių ekologinės grupės, paplitimą lemiantys aplinkos veiksniai. Fitoplanktono ir fitobentoso įvairovė, funkcionavimo ypatumai skirtingos ekologinės būklės gėlavandenėse ir druskėto vandens ekosistemose, sezoninė ir daugiametė kaita, vaidmuo mitybos tinkluose. Indikatorinės dumblių rūšys, taikymas aplinkos monitoringe, svetimžemės rūšys. Vandens ,,žydėjimai“, toksinės rūšys, sintetinami toksinai, poveikis biotai, cianotoksinų normatyvai.

Dumblių taikomieji aspektai. Dumblių ir melsvabakterių izoliavimo ir gryninimo metodai, izoliatų atranka, kaupiamos medžiagos, grynų kultūrų biomasės auginimo, surinkimo ir bioproduktų išskyrimo sąlygos ir metodai, bioproduktų panaudojimo įvairiose biotechnologijos srityse aspektai.

Pagrindinė literatūra

• Barsanti L., Gualtieri P. 2014. Algae: Anatomy, Biochemistry, and Biotechnology. – CRC Press, 361 p.
  • Kostkevičienė J. 2009. Algologija. – Vilniaus Universiteto leidykla, 354 p.
  • Meriluoto J., Spoof L., Codd G.A. (Eds.) 2018. Handbook of Cyanobacterial Monitoring and Cyanotoxin Analysis. – John Wiley & Sons, Ltd., 576 p.
  • Reynolds C.S. 2006. The ecology of phytoplankton. – Cambridge University Press, 535 p.
  • Richmond A., Hu Q. (Ed.) 2013. Handbook of microalgae culture: biotechnology and applied phycology. – Wiley-Blackwell, 736 p.
  • Stevenson R.J., Bothwell M.L., Lowe R.L. 1996. Algae ecology. Freshwater benthic ecosystems. – Academic Press, 753 p.
  • Lee R.E. 2008. Phycology. – Cambridge University press, 547 p.
  • Jankavičiūtė G. 1996. Lietuvos vandenų vyraujantys dumbliai. – Mokslo ir enciklopedijų leidykla, 264 p.
  • Kavaliauskienė J. 1997. Lietuvos ežerų dumbliai. – Geografijos institutas, 171 p.

Vertinimo strategija

Vertinimo kriterijai

Pranešimas arba referatas

Pranešimas, paruoštas pagal tris pateiktus klausimus.

Trukmė – iki 2 val., vertinama doktoranto žinios, gebėjimas atskleisti temą, atsakymai į klausimus, dalyvavimas diskusijoje, prezentacijos kokybė.

Referatas, kuriame yra nagrinėjami teoriniai problemos aspektai, apžvelgiami įvairių mokslininkų tyrimų rezultatai, susiję su analizuojama tema, pateikta kas pasiekta, ištirta nagrinėjamu klausimu.

Apimtis – 15–20 psl., apžvelgiama ne mažiau 10 naujausių mokslinių straipsnių. Vertinama gebėjimas atrinkti, susisteminti ir apibendrinti medžiagą, argumentuoti, analizuoti ir gretinti įvairiuose šaltiniuose pateikiamą informaciją.

Konsultuojančių dėstytojų vardas, pavardė

Pedagoginis

vardas

Mokslo