Sidebar

 

Dalyko pavadinimas

Mokslo kryptis kodas

Kamieninis padalinys

Šakinis padalinys (-iai)

Ekotoksikologija

Ekologija ir aplinkotyra N012

Gyvybės mokslų centras

Biomokslų institutas

Dalyko apimtis kreditais

10

Studijų būdas

Kreditų skaičius

Studijų būdas

Kreditų skaičius

paskaitos

0

konsultacijos

2

individualus

8

seminarai

0

Kurso tikslai

Pagilinti doktorantų žinias apie aplinkos teršalų toksikokinetiką organizmuose, jų sukeliamų efektų organizmams biocheminius mechanizmus bei aplinkos taršos biožymenis, jų tyrimo metodus, naudojamus prognozuojant ir vertinant ekosistemų būklę.

Pagrindinės temos

Klasikinė ekotoksikologija. Bendrieji ekotoksikologinių tyrimų principai, ryšiai tarp klinikinės medicininės toksikologijos. Cheminių medžiagų likimas vandenyje. Ksenobiotikų toksikokinetika ir toksikodinamika hidrobiontuose. Bioakumuliacijos ir biokoncentracijos modeliai.

Analitinė ekotoksikologija. Sunkiųjų metalų fizikinės-cheminės savybės, jų  migracinės formos ir fiziologiniai, biocheminiai bei molekuliniai efektai vandens organizmams. Organinių ksenobiotikų – policiklinių aromatinių angliavandenilių (PAA), halogenmetanų ir halogenetanų, polichlorintų bifenilų, polichlorintų dibenzodioksinų, fosfororganinių, karbamatinių junginių, paviršiaus aktyvių, skyriklinio ir narkotinio aktyvumo medžiagų fizikinės cheminės savybės, jų efektai organizmuose fiziologiniame ir biocheminiame lygmenyse. Aplinkos taršos biožymenys (fiziologiniai, enzimologiniai, oksidacinio streso, estrogeninės sistemos suardymo, oksidacinio fosforilinimo atskyrimo ir elektronų pernašos grandinės fermentų bei ATP sintazės slopinimo, nervinio impulso blokavimo, biotransformacijos). Faktoriai keičiantys ksenobiotikų toksiškumą. Pavojingų cheminių medžiagų koncentracijos Lietuvos paviršiniuose vandenyse ir nuotekose.

Taikomoji ekotoksikologija. Tarptautinės  ekotoksikologinės duomenų bazės. Vandens aplinkai pavojingų cheminių medžiagų valdymą ES reglamentuojantys teisės aktai. Rizikos Dalmens (PAK/PNEK) skaičiavimas. Biožymenys naudojami aplinkos monitoringe ir vertinant cheminių medžiagų riziką aplinkai. Kiekybinio struktūros-aktyvumos santykio (KSAS, QSAR) skaičiavimo principai.

Pagrindinė literatūra

  • Četkauskaitė A. Ekotoksikologija: cheminių medžiagų veikimo mechanizmai. Mokomoji knyga.Vilniaus Universiteto leidykla, 1999, 455 p. http://www.bbk.gf.vu.lt/Ecotox1999.html
  • Četkauskaitė A. Biocheminė toksikologija. Kaunas: Technologija, 2008, 163 p.
  • Walker C.H., Sibly R.M.,Hopkin S.P. , Peakall. Principles of ecotoxicology. Fourth edition. Boca Raton: CRC Press Taylor and Francis group, 2012, 366 p.
  • Amiard-Triquet C., Amiard J.-C., Rainbow P. S. Ecological biomarkers. Indicators of ecotoxicological effects. Boca Raton: CRC Press Taylor and Francis group, 2013, 452 p.
  • Rand G. (Ed.). Fundamentals of Aquatic Toxicology. Effects, Environmental Fate and Risk Assessment. Second edition. Washington, Taylor and Francis, 1995, 1125 p.
  • International Program of chemical safety  IPCS INCHEM http://www.inchem.org/

Vertinimo strategija

Vertinimo kriterijai

Egzaminas

Dėstomo dalyko galutinis įvertinimas susideda iš studijų dalyko pranešimo ir atsakymų į pateiktus klausimus iš viso dalyko kurso suminio įvertinimo 10 balų skalėje su svertiniais koeficientais atitinkamai 0,7 ir 0,3.

Maksimalus pranešimo balas – 10.

Vertinami šie aspektai:

  • Darbo struktūra ir apimtis: atitinka formą, yra visos reikiamos dalys (mokslo žiniomis grįstas įvadas, problema, analizė ir interpretacija; išvados), darbas yra tinkamos apimties (2 balai);
  • Analizė ir išvados: analizė labai išsami paremta naujais moksliniais straipsniais ar informaciniais pranešimais, išvados pagrįstos, formuluojamos remiantis analizuotos medžiagos duomenimis (7 balai); jei analizė atlikta, bet nėra išsami, išvados ne visada pagrįstos, skiriama 2 balai, už paviršutinišką analizę balai neskiriami.
  • Mokslinis stilius ir pranešimo kultūra: tinkamai elgiamasi su šaltiniais ir citatomis; formuluotės ir stilius atitinka mokslinio darbo reikalavimus (1 balas).

Atsakymų į klausimus vertinimo kriterijai: 10-9 – Puikios arba labai geros žinios ir gebėjimai. Sugebama vertinti ir taikyti žinias. 8 – geros žinios ir gebėjimai, gali būti neesminių klaidų. Sugebama apibendrinti. 7 – Vidutinės žinios ir gebėjimai, yra klaidų. Sugebama analizuoti. 6 – Žinios ir gebėjimai nesiekia vidutinių, yra esminių klaidų. Sugebama suprasti. 5 – Žinios ir gebėjimai dar tenkina minimalius reikalavimus, daug klaidų. Suprantama tik iš dalies. 4-1 – Netenkinami minimalūs reikalavimai.

Konsultuojančio (-ių) dėstytojo (-ų) vardas, pavardė

Pedagoginis

vardas

Mokslo

laipsnis

El. paštas

Virginija Kalcienė

  dr.

Patvirtinta Gyvybės mokslų centro Doktorantūros mokyklos Tarybos posėdyje 2021-10-14, protokolo Nr. (4.10)600000-KT-..

Tarybos pirmininkė dr. Daiva Baltriukienė

Siekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, Universiteto tinklalapiuose naudojame slapukus. Tęsdami naršymą jūs sutinkate su Vilniaus universiteto slapukų politika. Daugiau informacijos