Dalyko pavadinimas

individualus

seminarai

Kurso tikslai

Įgyti išsamių žinių apie parazitinių organizmų įvairovę, paplitimą gamtoje ir vaidmenį ekosistemų funkcionavime bei evoliucijoje.

Pagrindinės temos

• Organizmų asociacijos formos; parazitizmo kriterijai ir koncepcijos. Parazitų kategorijos, specifiškumas. Šeimininkų kategorijos. Parazitų reprodukcija, invazinių formų plitimo būdai. Populiacinis ir ekosisteminis parazitizmo vaidmuo. Parazitų populiacijos struktūra; pasiskirstymas šeimininko populiacijoje, agregacija ir vidurūšiniai santykiai. Nišos samprata parazitologijoje. Parazitų bendrijos ir tarprūšiniai santykiai. Parazitų rūšių formavimosi būdai ir tempai. Evoliucinis parazitų ir šeimininkų ryšys (koevoliucija). Įtaka šeimininkų evoliucinei biologijai.
  • Imunologiniai parazito-šeimininko santykiai. Antiparazitinės imuninės reakcijos ir parazitų prisitaikymai jų išvengti.
  • Parazitiniai pirmuonys. Tipai Sarcodina, Mastigophora, Apicomplexa, Ciliophora, Cnidosporidia, Microsporidia; tipiški atstovai, bendri morfologijos ir ultrastruktūros bruožai, dauginimasis ir gyvenimo ciklai, sukeliamos ligos ir jų diagnostika.
  • Helmintai. Tipai Platyhelminthes, Nemathelminthes, Acanthocephala. Sandaros ypatybės, gyvenimo ciklai, lervinės formos bei dauginimosi būdai. Pagrindinės žmogaus ir kitų gyvūnų helmintozės.
  • Parazitiniai nariuotakojai. Tipas Arthropoda. Potipiai Crustacea, Chelicerata, Hexapoda. Parazitinių rūšių morfologija, biologija, ekologija ir patogeniškumas bei platinamos ligos.
  • Parazitiniai moliuskai. Tipas Mollusca. Parazitinių rūšių morfologijos ir vystymosi ypatybės.

Pagrindinė literatūra

• Kublickienė O. 2000. Parazitiniai pirmuonys. Vilniaus universiteto leidykla, V.
  • Kublickienė O. 2002. Parazitinės kirmėlės. Vilniaus universiteto leidykla, V.
  • Smyth J.D. 1994. Introduction to Animal Parasitology. Cambridge University Press.
  • Schmidt G.D., RobertsL.S. 2000. Foundations of Parasitology. Mcgraw-hill Companies, USA.
  • Poulin R. 2007. Evolutionary Ecology of Parasites. Princeton University Press, Princeton and Oxford.
  • Combes C. 2001. Parasitism. The Ecology and Evolution of Intimate Interactions. The University of Chicago Press, Chicago and London.
  • Roberts L., Janovy J., Jr., Nadler S. 2012. Foundations of Parasitology. Ninth edition. Mcgraw-hill Companies, USA.

Vertinimo strategija

Vertinimo kriterijai

Egzaminas

Trumpas (apie 15 min.) atliekamų tyrimų pristatymas (arba parazitologinių problemų, susijusių su doktoranto tyrimais)ir du teoriniai klausimai. Atsakymai vertimami dešimtbalėje sistemoje atsižvelgiant į žinių ir gebėjimų jomis operuoti, lygį.

Konsultuojančio (-ių) dėstytojo (-ų) vardas, pavardė

Pedagoginis

vardas

Mokslo