Dalyko pavadinimas

individualus

seminarai

Kurso tikslai

• Susipažinti su nariuotakojų tipo, šešiakojų antklasio ir vabzdžių klasės kilmės hipotezėmis, filogenija ir sistema;
  • įgyti bazines žinias apie vabzdžių klasės pagrindinių kladų kūno sandarą, ontogenezę, filogeniją ir sistemą, pagrindinius morfofiziologinius, ekologijos ir elgsenos bruožus ir jų evoliucijos kryptis, visų pirma bruožus, užtikrinusius taksonų evoliucinę sėkmę, rūšių įvairovę ir ekosistemines funkcijas;
  • įgyti bazines žinias apie pagrindinius vabzdžių filogenijos rekonstrukcijų ir bruožų evoliucijos tyrimų metodais.

Pagrindinės temos

• Nariuotakojų ir artimų jiems tipų filogenetiniai ryšiai. Trilobitai ir jiems artimos Paleozojaus grupės. Cheliceriniai: sandara, filogenija ir sistema, pagrindiniai bruožai ir jų evoliucijos kryptys. Šimtakojai: sandara, filogenija ir sistema, pagrindiniai bruožai ir jų evoliucijos kryptys. Vėžiagyviai: sandara, filogenija ir sistema, pagrindiniai bruožai ir jų evoliucijos kryptys.
  • Žemesnieji šešiakojai: sandara, pagrindiniai bruožai, sistema.
  • Vabzdžiai: sandara, filogenija ir sistema, pagrindiniai bruožai ir jų evoliucijos kryptys. Pirminiabesparniai (būriai žvyninukai, machiliai): sandara, filogenija ir sistema, pagrindiniai bruožai.
  • Sparnuotųjų vabzdžių filogenija ir sistema, pagrindiniai morfologiniai ir ekologiniai bruožai ir jų evoliucijos kryptys. Skrydis, jo kilmė ir evoliucijos kryptys.
  • Pagrindinių antbūrių filogenija ir sistema, pagrindiniai morfologiniai ir ekologiniai bruožai ir jų evoliucijos kryptys:
  • Palaeoptera (žirgeliai ir lašalai);
  • Polyneoptera (antbūriai tarakoniniai, ankstyviniai, tiesiasparniniai, geraridiniai ir kt.);
  • Paraneoptera (antbūriai Condyloghatha ir Panpsocoptera);
  • Oligoneoptera (antbūriai paleomanteidiniai, vabaliniai, tinklasparniniai, mekopteroidiniai, plėviasparniniai). Pilna (visiška) metamorfozė: kilmė ir evoliucinės sėkmės priežastys.
  • Pagrindiniai metodai ir įrankiai vabzdžių filogenijai ir bruožų evoliucijai tirti.

Pagrindinė literatūra

• Grimaldi D. & Engel M. S. 2005.Evolution of the insects. Cambridge University Press
  • Elzinga R. J. 2003. Fundamentals of Entomology, 6th edition. Prentice-Hall, NJ.
  • Rasnitsyn A. P. & Quicke D. L. J. (eds) 2002. History of insects. Kluwer Academic Publisher Dordrecht
  • Misof B. et al. 2014. Phylogenomics resolves the timing and pattern of insect evolution. Science 346, 763

Vertinimo strategija

Vertinimo kriterijai

Egzaminas – seminaras su klausimų pristatymais

Seminare pristatomi pranešimai 3 pagrindiniais klausimais. Juose apibendrinama ne mažiau nei po 5 straipsnius ar knygų skyrius. Pateikiama ne mažiau 2 papildomų klausimų. Seminaras trunka 2-3 valandas.

Konsultuojančio (-ių) dėstytojo (-ų) vardas, pavardė

Pedagoginis

vardas

Mokslo