Dalyko pavadinimas

individualus

seminarai

Kurso tikslai

Suteikti doktorantams tiek fundamentalių, tiek naujausiais mokslo tyrimais paremtų žinių apie virusų įvairovę, sandarą, vystymosi ypatumus ir sąveiką su ląstele šeimininke/organizmu molekuliniu lygiu.

Pagrindinės temos

1. Virusų įvairovė ir ekologija; virusų klasifikavimo principai, molekulinės biologijos metodų taikymas virusų taksonomijos problemoms spręsti.
  2. Virusų evoliucijos teorijos ir kaita, naujai atsiradę virusai.
  3. Virionų erdvinė struktūra bei formavimosi principai, lipidinio apvalkalėlio susidarymas.
  4. Virusų sąveika su ląstele šeimininke: ląstelės šeimininkės atpažinimas, virusiniai receptoriai, sąveika su ląstelės paviršiumi bei viruso patekimas į ląstelę; bakterijas, augalus, grybus ir gyvūnus infekuojančių virusų patekimo į ląstelę ypatybės.
  5. Virusinės dalelės vystymosi ciklo ląstelės viduje etapai; naujų virionų formavimasis, brendimas ir išlaisvinimas. Augalus ir grybus infekuojančių virusų virionų tarpląstelinės pernašos būdai.
  6. Molekuliniai skirtingų grupių virusų (pagal Baltimoro klasifikaciją) replikacijos ir patogenezės mechanizmai.
  7. DNR turinčių virusų vystymosi apžvalga: mažus genomus turintys DNR virusai (poliomavirusai, papilomavirusai ir adenovirusai), didieji DNR virusai (herpesvirusai, poksvirusai, uodeguotieji bakteriofagai), vgDNR genomą turintys virusai (parvovirusai) ir atvirkštinės transkripcijos etapą turintys dgDNR virusai (hepadnavirusai).
  8. Virusinės RNR polimerazės.
  9. RNR turinčių virusų vystymosi apžvalga: dgRNR turintys virusai (reovirusai), neigiamo poliškumo vgRNR virusai (rabdovirusai, gripo virusai, teigiamo poliškumo vgRNR turintys virusai (pikornavirusai, korrusai, togavirusai), atvirkštonaviinės transkripcijos etapą turintys vgRNR virusai (retrovirusai).
  10. Ląstelės (organizmo) gynybiniai mechanizmai virusinės infekcijos metu; virusų infekcijų patogenezė, ląstelių pažaidų molekuliniai mechanizmai.
  11. Priešvirusiniai preparatai ir vakcinos.

Pagrindinė literatūra

• S.J. Flint, L.W. Enquist, V.R. Racaniello, and A.M. Skalka. Principles of Virology, 5th Edition. ASM Press, 2020.
  • A. J. Cann. Principles of Molecular Virology, 6th Edition, Academic Press, 2015.
  • P. Lostroh. Molecular and Cellular Biology of Viruses, 1st Edition, Garland Science, 2019.

Vertinimo strategija

Vertinimo kriterijai

Seminaras

Žodinis 30 min. trukmės pranešimas nurodyta tema. Vertinimo kriterijai: darbas su literatūra, pateiktų duomenų atitikimas nurodytai temai, vaizdinės pranešimo dalies kokybė (33%), žodinė pranešimo dalis (33%), atsakymai į klausimus po žodinio pranešimo (34%).

Konsultuojančio (-ių) dėstytojo (-ų) vardas, pavardė

Pedagoginis

vardas

Mokslo