Dalyko pavadinimas

individualus

seminarai

Kurso tikslai

Suteikti žinių apie membranos struktūrą ir jos savybes, egzistuojančias viduląstelines jėgas, lipidinius membranų modelius.  Studentai susipažins su aktyviąja ir pasyviąja medžiagų pernaša pro membranas, susipažins su jonų kanalų struktūromis ir molekuliniais jų veikimo mechanizmais. Bus pristatytos lipidinių membranų sąveikos su baltymais mechanizmai, kurie lemia signalų perdavimą, patogenų veikimą, ląstelės apsaugos reakcijas. Studentai įgys žinių apie įvairių medžiagų pernašą ląstelėje membraninių pūslelių pagalba, šių pūslelių susiliejimo su plazmine membrana molekuliniais mechanizmais. Bus pristatytos naujausios technologijos ir tyrimo metodai.

Pagrindinės temos

Biologinių membranų sudėtis ir savybės: Lipidų polimorfizmas: lipidų viensluoksniai, dvigubas fosfolipidinis sluoksnis, micelės, liposomos, plokščios fosfolipidinės membranos. Faziniai lipidų virsmai. Lipidinių membranų modeliai. Lipidų dinamika (judėjimas) membranose. Molekulinės jėgos. Membranos takumas ir difuzija. Cholesterolio ir kitų sterolių vaidmuo membranos struktūrai ir funkcijai.

Lipidų-baltymų sąveikos biologinėse membranose: Baltymų įtaka membranos savybėms. Lipidų įtaka baltymų funkcionalumui ir aktyvumui. Stipri lipidų-baltymų nekovalentinė sąveika.

Medžiagų pernaša pro biologines membranas: Pasyvioji pernaša pro kanalus. Kalio kanalo struktūra, atrankumas, veikimo mechanizmas (Potencialo valdomi K+ kanalai, KcsA, KavP, Kir, Shaker tipo kanalai). 5 Aktyvioji medžiagų pernaša. F, P ir V-tipo ATPazių struktūra veikimo principai. Mitchello chemoosmotinė teorija. Protonų ir elektronų pernaša pro membranas oksidacinio fosforilinimo metu. Angliavandenių ir baltymų pernaša. Membranų susiliejimas. Pūslelinė pernaša. Sinapsės.

Naujausios technologijos ir tyrimo metodai, naudojami biologinių membranų sudėties ir jų funkcijos tyrimuose.

Pagrindinė literatūra

1. J. Kadziauskas. 2008. Biologinės membranos. Mokomoji medžiaga, Technologija, Kaunas
  2. P.L. Yeagle. 2012.The structure of biological membranes, 3nd  edition, CRS Press Inc., USA
  3. P.L. Yeagle, 2016. The membranes of cells, 3nd edition, Academic Press is an imprint of Elsevier.
  4. D.L. Nelson, M.M. Cox. Lehninger NY, 2008. Principles of Biochemistry, 5th edition, W.H.F REEMAANN DC OMPANY, New York.
  5. Meyer B. Jackson, 2006. Molecular and Cellular Biophysics, Cambridge University Press, New York.
  6. 2010-2021 m. moksliniai straipsniai žurnaluose Nature, Science, Nature Reviews Neuroscience, PNAS, JACS, Annual review of Biophysics bei Biomolecular structure Trends in Cell Biology.

Vertinimo strategija

Vertinimo kriterijai

Individualios pasirinktos (duotos) temos pristatymas (žodžiu).

Vertinama: žodinio pranešimo ir atsakymų į klausimus kokybė, dalykinių žinių gilumas, kūrybiškumas, savarankiškumas, mokėjimas aiškiai reikšti mintis ir korektiškai diskutuoti. Darbas įvertinamas pažymiu 10-balėje vertinimo sistemoje.

Konsultuojančio dėstytojo vardas, pavardė

Pedagoginis

vardas

Mokslo