Dalyko pavadinimas

individualus

seminarai

Dalyko tikslai

Pagilinti doktorantų fundamentalias žinias apie grybų ir grybus primenančių organizmų biologiją, klasifikaciją ir biologinę įvairovę, fiziologiją, ekologiją, įtaką  žmogaus gyvenime, teikiamas ekosistemines paslaugas.

Pagrindinės temos

1. mikologijos istorija pasaulyje ir Lietuvoje;
  2. grybų ir grybus primenančių organizmų sandara, dauginimasis, vystymosi ciklai;
  3. grybų genetika, fiziologija ir metabolizmas;
  4. grybų kilmė, evoliucija ir filogenija;
  5. grybų ir grybus primenančių organizmų klasifikacija, skyrių, klasių ir eilių charakteristikos, būdingiausi atstovai, jų biologija, ekologija ir reikšmė;
  6. grybų plitimas ir biogeografija;
  7. grybų funkcijos ekosistemose, gyvenimo strategijos, sukcesijos. Saprotrofinių grybų vaidmuo ardymo procese;
  8. grybų sąveika su kitais organizmais: augalų, gyvūnų ir žmogaus patogenai ir jų sukeliamos ligos, mikoparazitizmas; lichenizmas, kerpių ekologinės grupės, mikorizių įvairovė ir jų vaidmuo ekosistemose, endofitiniai grybai, simbiozės su gyvūnais;
  9. grybų reakcija į aplinkos kaitą, licheno- ir mikoindikacija. Aplinkos sąlygų ir klimato kaitos poveikis grybų vystymuisi ir paplitimui, ekologiniai prisitaikymai;
  10. grybijos kaita, nykimas ir apsauga;
  11. grybų praktinis panaudojimas.

Pagrindinė literatūra

• Deacon J.W., 2005. Fungal Biology. 4th edn. – Oxford.
  • Dighton J., 2016. Fungi in ecosystem processes. 2nd ed. – Boca Raton, London, New York.
  • Dighton J., White J.F. (eds), 2017. The fungal community: its organization and role in the ecosystem, 4rd ed. – Boca Raton, London, New York.
  • Kendrick B., 2017. The fifth kingdon. An introduction to mycology. 4th ed. – Indianapolis.
  • Lietuvos grybai (Mycota Lithuaniae), 1991–2020. 1–13 tomai. – Vilnius.
  • McLaughlin D.J., McLaughlin E.G., Lemke P.A. (eds.), 2001. Systematics and Evolution. In: The Mycota, 8(A). – Berlin.
  • Moore D., Robson G. D., Trinci A. P. J., 2020: 21st century guidebook of fungi. 2nd ed. – Cambridge.
  • Mueller G. M., Bills G. F., Foster M. S., 2004: Biodiversity of fungi. Inventory and monitoring methods. – Amsterdam.
  • Nash T. H., 2008: Lichen biology. – Cambrigde.
  • Ulloa M., Hanlin R.T., 2017. Illustrated Dictionary of Mycology, 2nd edn. – St. Paul, Minnesota.
  • Webster J., Weber W.S., 2006. Introduction to fungi. 3rd edn. – Cambridge.

Vertinimo strategija

Vertinimo kriterijai

Egzaminas arba seminaras

Egzaminas vyksta raštu ir žodžiu, jį sudaro 5 atviri klausimai, į kuriuos reikia  pateikti išsamius atsakymus. Už teisingą ir išsamų atsakymą į atvirą klausimą skiriami 2 taškai, už neišsamų arba dalinai teisingą atsakymą – 1 taškas, už  klaidingą  atsakymą arba iš viso neatsakius į klausimą skiriama 0 taškų.

Seminarui keliami reikalavimai: seminaro trukmė – apie 60 min. (žodinio pranešimo trukmė – 30-40 min., diskusijos trukmė – 20-30 min.). Seminare turi būti aptarta ne mažiau kaip 30 mokslinių publikacijų. Prieš seminarą privaloma pateikti atspausdintą ir elektroninę žodinio pranešimo pateiktį.

Vertinimo kriterijai:

• seminaro pranešimo struktūra, apimtis ir trukmė (struktūra aiški ir logiška, yra visos reikiamos dalys (įvadas, kur pristatoma tema, jos aktualumas, tikslai ir uždaviniai; medžiagos dėstymas tematiniuose skyriuose, kur pateikiama mikologinių tyrimų metodų ir rezultatų analizė ir interpretacija; išvados; literatūros sąrašas), darbas yra tinkamos apimties (3 balai);
  • analizė ir išvados: analizė labai išsami, išvados pagrįstos, formuluojamos remiantis nagrinėta medžiaga (5 balai); jei analizė atlikta, bet nėra išsami, išvados ne visada pagrįstos, skiriama 2,5 balo, už paviršutinišką analizę balai neskiriami;
  • mokslinis stilius: tinkamai elgiamasi su šaltiniais ir citatomis; formuluotės, stilius ir šaltinių citavimas atitinka mokslinio darbo reikalavimus (2 balai).

Konsultuojančio (-ių) dėstytojo (-ų) vardas, pavardė

Pedagoginis

vardas

Mokslo