Dalyko pavadinimas

individualus

seminarai

Kurso tikslai

Išplėsti doktorantų žinias genetiškai modifikuotų organizmų kūrimo ir nustatymo metodais bei panaudojimu. Supažindinti su pagrindiniais tarptautiniais susitarimais GMO reguliavimo klausimu, galimu GMO poveikiu aplinkai ir visuomenei, šalininkų ir priešininkų argumentais.

Pagrindinės temos

GMO sąvoka. GMO atsiradimo prielaidos ir raida. Genų inžinerija (GE). GMO kūrimo technologijos. Ne-GE ir GE metodai. Transgenų patvarumas ir paveldimumas. Genetiškai modifikuoti mikroorganizmai, jų panaudojimas. Genetiškai modifikuoti augalai. Genetiškai modifikuotų augalų kūrimo būdai. Genetiškai modifikuotų augalų panaudojimo sritys. Dažniausiai augaluose pasitaikantys transgenai. Genetiškai modifikuoti gyvūnai. Genetiškai modifikuotų gyvūnų kūrimo metodai. Genetiškai modifikuotų gyvūnų panaudojimo sritys. Dažniausiai gyvūnuose pasitaikantys transgenai. Genetinis dopingas. GMO medicinoje ir formacijos pramonėje. Genetiškai modifikuotų organizmų rizikos vertinimo metodai ir principai. GMO saugumo testavimas. Gyvūnų modeliai. GMO nustatymo metodai. Genetiškai modifikuotų organizmų poveikis aplinkai, jo teigiamos ir neigiamos pusės. Genetiškai modifikuotų organizmų įtaka bioįvairovei. GMO maiste ir pašaruose. Galimos grėsmės. Teisės aktai, reguliuojantys genetiškai modifikuotų organizmų kūrimą, jų saugumą ir naudojimą. Kartaginos Protokolas. Codex Alimentarius. GMO įstatymai. GMO reguliavimo tarp šalių skirtumai. Esminio lygiavertiškumo (angl. substantial equivalence) sąvoka. Genetiškai modifikuoti organizmai ir visuomenė. GMO šalininkai. Pagrindinės AntiGMO grupės. Pagrindiniai susirūpinimą keliantys klausimai. GMO socialinis poveikis. Medijų vaidmuo.

Pagrindinė literatūra

• Mahgoub S.E.O., Nollet L.M.L. Testing and analysis of GMO-containing foods and feed. CRC Press. 2019.
  • Watson R.R., Preedy V.R. Genetically modified organisms in food. Production, safety, regulation and public helth. Academic Press. 2016.
  • Parekh R. S. The GMO handbook. Humana press. 2004.
  • Bishop M. Genetically modified organisms. Restrictions in 23 countries and the European Union. Nova publishers. 2016.

Vertinimo strategija

Vertinimo kriterijai

Egzaminas

Egzamino metu atsakoma į tris atvirus klausimus. Praeinamasis balas: 5.

Doktorantų žinios ir gebėjimai per egzaminą vertinamos balais nuo 1 iki 10. 10 (puikiai) - puikios, išskirtinės žinios ir gebėjimai (studentas įvairiapusiškai, moksliškai argumentuotai, savarankiškai, rišliai suformuluoja ir analizuoja klausimą, pateikia išvadas, vartodamas ir suvokdamas dalyko terminologiją); 9 (labai gerai - tvirtos, geros žinios ir gebėjimai (studentas aiškiai, savarankiškai, pagrįstai išdėsto ir analizuoja klausimą, pritaiko dalyko terminologiją); 8 (gerai) - geresnės nei vidutinės žinios (studentas savarankiškai, pagrįstai, aiškiai išdėsto duoto klausimo esmę, gerai išmano dėstomojo dalyko terminologiją); 7 (vidutiniškai) - vidutinės žinios ir gebėjimai, yra neesminių klaidų (studentas savarankiškai, bet nerišliai ir be pagrindimo išdėsto klausimo esmę, vartoja pagrindinius dalyko apibrėžimus); 6 (patenkinamai) - žinios ir gebėjimai (įgūdžiai) blogesni nei vidutiniai, yra klaidų (studentas savarankiškai, bet nenuosekliai, paviršutiniškai, neaiškiai dėsto klausimo esmę, suvokia pagrindinius dalyko apibrėžimus); 5 (silpnai) - žinios ir gebėjimai (įgūdžiai) tenkina minimalius reikalavimus (studentas savarankiškai, bet neaiškiai, be analizavimo, nenuosekliai dėsto klausimo esmę, iš dalies suvokia pagrindinius dalyko apibrėžimus); 4-1 (nepatenkinamai) - netenkinami minimalūs reikalavimai (studentas nesuprantamai, nenuosekliai dėsto klausimo esmę, negeba analizuoti, nesupranta dėstomojo dalyko pagrindinių apibrėžimų.

Konsultuojančio (-ių) dėstytojo (-ų) vardas, pavardė

Pedagoginis

vardas

Mokslo