Dalyko pavadinimas

individualus

seminarai

Kurso tikslai

Pagilinti epigenetinių mechanizmų ir reiškinių žinias. Siekiama ugdyti: 1) gebėjimą tinkamai pasirinkti informacijos ir duomenų šaltinius, gilinant epigenetikos žinias; 2) gebėjimą interpretuoti, kritiškai vertinti ir sisteminti naujausius mokslo tyrimų duomenis ir informaciją; 3) gebėjimą įgytas žinias pritaikyti praktiniame darbe mokslo, klinikinėje ar bioindustrijų srityse.

Pagrindinės temos

DNR metilinimas. DNR metiltranferazės; metilo grupės donorai; metilintą DNR atpažįstantys baltymai; metilinimo signalų skaitymas; DNR demetilinimas.

Histonų modifikacijos. Histonų acetilinimas; histonų metilinimas; histonų fosforilinimas; nekanoniniai histonų variantai. Chromatino pertvarkos veiksniai: SWI/SNF2, ISWI, CHD ir INO80 kompleksai.

Nekoduojančios RNR. Trumpos nekoduojančios RNR (miRNR, siRNR, piRNR) ir jų funkcijos. Ilgos nekoduojančios RNR ir jų funkcijos.

Epigenetinio valdymo mechanizmai. Epigenetinės aktyvaus ir neaktyvaus chromatino žymės, promotorių ir enhanserių epigenetinės žymės, chromatino barjerai, centromerų ir telomerų chromatinas. Judrūs genomo elementai ir jų nutildymo mechanizmai.

Epigenetiniai reiškiniai. Epigenetinis paveldimumas, dvynių epigenomo tyrimai; transgeneracinis efektas.Epigenetinis perprogravimas: epigenetiniai ankstyvojo žinduolių vystymosi mechanizmai; epigenetinis ląstelių diferenciacijos reguliavimas; kamieninių ląstelių epigenetinis profilis, dvivalenčiai promotoriai, PcG veiksniai. Genominis imprintingas. X chromosomos inaktyvinimo mechanizmai. Chromosominės pozicijos efektas, paramutacija.

Tarprūšiniai skirtumai. DNR metilinimo mechanizmų evoliucija: DNR metilinimas bakterijose, mielėse, drozofiloje, C. elegans, pelėje, augaluose. RNR valdomas DNR metilinimas. Chromatino modifikacijų evoliucija: mielės, drozofila, augalai. Nekoduojančių RNR evoliucija: mielės, C. elegans, augalai.

Epigenetinė sveikata. Epigenetiniai sindromai. Mitybos ir aplinkos veiksnių įtaka epigenomui. Organizmo senėjimas ir epigenetika. Vėžio epigenetika. Imuninio atsako epigenetika. Nervų sistema ir epigenetika; Elgsenos epigenetika.

DNR metilinimo, histonų modifikacijų tyrimo metodai; mikroRNR raiškos tyrimai. Epigenetinė terapija, epigenetinius taikinius modifikuojantys junginiai.

Pagrindinė literatūra

• Human Epigenetics: How Science Works. Edited by C. Carlberg and F. Molnár. 2019 Springer Nature Switzerland AG
  • Clinical Epigenetics. Edited by L. B. Hesson and A. L. Pritchard.2019 Springer Nature Switzerland AG
  • Chemical Epigenetics. Edited by A. Mai. 2020 Springer Nature Switzerland AG
  • Epigenetic Advancements in Cancer. Edited by M. K. Mishra and K. S. Bishnupuri. 2016 Springer International Publishing Switzerland.
  • Craig J.M. and Wong N.C. Epigenetics: a reference manual. Caister Academic Press; 1st edition, 2011.450 p. Tollefsbol T. Handbook of Epigenetics. The new molecular and medical genetics. Academic Press, Elsevier; 2011. 624 p.
  • Tollefsbol T. Epigenetics in Human Disease. Academic Press, Elsevier; 2012. 592 p.

Vertinimo strategija

Vertinimo kriterijai

Egzaminas žodžiu arba gilinamasis seminaras

Tikimasi, kad egzamino metu doktorantas pademonstruos bazines dalyko žinias ir pateiks susistemintą naujausią informaciją pasirinkta tema. Daugiausia 3 klausimai arba 45 min pranešimas viešo seminaro metu.

Konsultuojančio (-ių) dėstytojo (-ų) vardas, pavardė

Pedagoginis

vardas

Mokslo