Ingrida Zelionkaitė apgynė disertaciją „Ryšio tarp hormoninės kontracepcijos vartojimo ir emocinių funkcijų tyrimas psichofiziologiniais metodais” ir jai buvo suteiktas biofizikos mokslo krypties daktaro laipsnis.
Mokslinė vadovė: doc. dr. Ramunė Grikšienė (Vilniaus universitetas, gamtos mokslai, biofizika).
Disertacijos Gynimo tarybos sudėtis: Tarybos pirmininkas - doc. dr. Robertas Guzulaitis (Vilniaus universitetas, gamtos mokslai, biofizika), dr. Kastytis Dapšys (Respublikinė Vilniaus psichiatrijos ligoninė, gamtos mokslai, biofizika), prof. dr. Markus Hausmann (Durhamo universitetas, Didžioji Britanija, gamtos mokslai, biofizika), dr. Eglė Mazgelytė (Vilniaus universitetas, sveikatos mokslai, medicina), doc. dr. Lina Zabulienė (Vilniaus universitetas, sveikatos mokslai, medicina).
Pastaraisiais metais didėja susidomėjimas hormoninės kontracepcijos (HK) poveikiu ne tik fiziologiniams procesams, bet ir psichikos sveikatai. Suprastėjusi psichikos sveikata gali būti susijusi su emocinių funkcijų pokyčiais ir yra viena dažniausių HK vartojimo nutraukimo priežasčių.
Disertacijoje nagrinėtas ryšys tarp HK vartojimo ir emocinio apdorojimo. Tyrime dalyvavo natūralų menstruacinį ciklą turinčios moterys (NC) folikulinėje arba geltonkūnio fazėse bei moterys vartojančios geriamąją kontracepciją (OC) ar turinčios kontraceptinę hormoninę spiralę (IUD). Duomenys rinkti pasitelkiant psichologinius klausimynus, savistabą, elektroencefalografiją (EEG) ir akių judesių registravimą.
Tyrimai atskleidė, kad HK vartojimas nesusijęs su emociniais bei psichologiniais rodikliais, vertintais klausimynais (aleksitimija, emocijų reguliacijos įpročiai ir kt.). Emocinių vaizdų vertinimas ir reagavimas į juos nesiskyrė tarp NC ir OC moterų, kas rodo, kad emocinis suvokimas ir reaktyvumas šiose grupėse panašus. Visgi, EEG analizė atskleidė, kad IUD turinčioms dalyvėms, atliekant kognityvinę emocijų reguliacijos užduotį, reikėjo didesnio dėmesio ir kognityvinės kontrolės įsitraukimo nei NC ar OC grupių dalyvėms. Akių judesių analizė atskleidė, kad OC vartojančios moterys, stebėdamos neutralius ir erotinius vaizdus trumpiau žiūrėjo į žmonių veidus nei NC dalyvės.
Apibendrinant, moterų hormoninis statusas nekeičia bendrų emocinių funkcijų, tačiau moduliuoja tokius jų elementus kaip dėmesys ar kognityvinė kontrolė.
![]() |
Iš kairės: doc. dr. Ramunė Grikšienė, Ingrida Zelionkaitė |