Vilniaus universitetas (VU) iškilmingai baigė dar vienerius studijų metus. VU Šv. Jonų bažnyčioje vykusiose tradicinėse „Finis anni academici“ iškilmėse pagerbti nusipelnę akademinės bendruomenės nariai, skirti apdovanojimai už reikšmingus mokslo pasiekimus ir iškilmingai įteikti simboliniai atminties diplomai nuo totalitarinių režimų nukentėjusiems ir iš universiteto pašalintiems VU bendruomenės nariams. Renginio metu tylos minute pagerbti akademiniais metais išėję VU studentai, darbuotojai, senjorai.
Atminties diplomų įteikimas
Šv. Jonų bažnyčioje simboliniais atminties diplomais iškilmingai buvo pagerbti 42 lietuvių, žydų ir lenkų kilmės nuo totalitarinių režimų nukentėję ir iš VU pašalinti jo bendruomenės nariai.
Tarp jų – Ekonomikos ir prekybos fakulteto studentai Vytautas Stonis, pašalintas 1948 m. už tai, kad buvo „buožės vaikas“, ir Gediminas Šinkūnas, pašalintas 1977 m. už „elgesį, nesuderinamą su tarybinio studento vardu“.
VU rektorius prof. Rimvydas Petrauskas keletą simbolinių diplomų įteikė okupaciniu laikotarpiu neteisybę patyrusių VU studentų ir darbuotojų giminaičiams. Likusieji diplomai, garsiai perskaičius nominantų pavardes, perduoti į VU muziejų, nes nei pačių nominantų, nei jų giminaičių rasti nepavyko.
Suteikti mecenatų vardai
Už VU misijos suvokimą ir jos palaikymą, svarią materialinę paramą Almae Matri suteikti Vilniaus universiteto mecenato vardai.
Mecenato vardas už reikšmingą daugiau kaip 1 mln. eurų siekiančią finansinę paramą VU fondui po mirties suteiktas aktyviam Lietuvos visuomenininkui Mantvydui Juozapavičiui. Mecenato diplomą ir atminimo dovaną atsiėmė M. Juozapavičiaus mama Irena Juozapavičienė ir brolis Mykolas Juozapavičius.
Mecenato vardas taip pat suteiktas Ateities biomedicinos fondo įkūrėjui profesoriui Eugenijui Arvydui Janulaičiui už suteiktą reikšmingą daugiau kaip 1 mln. eurų siekiančią finansinę paramą VU fondui.
Apdovanojimai už mokslinius pasiekimus
Skatindamas mokslininkus siekti aukščiausio lygio mokslinių rezultatų, VU rektorius skyrė apdovanojimus atminimo ženklais už reikšmingus mokslo pasiekimus 2024 m. geriausiems mokslinių darbų autoriams ir grupėms tarp kurių VU Gyvybės mokslų centro mokslininkai.
Geriausio tarptautinio projekto kategorijoje įvertintas VU Gyvybės mokslų centro EMBL partnerystės instituto vyriausiojo mokslo darbuotojo dr. Patrick Pausch projektas „Jumbo fagai transliaciniame enzimų moksliniame tyrime“ (JUPITER). Tyrime analizuojami vadinamieji jumbo fagai – dideli, dar menkai ištirti bakterijas užkrečiantys virusai. Projektu siekiama atskleisti, kaip šie fagai moduliuoja genetinę informaciją ir perima šeimininkinių bakterijų genų raiškos mechanizmus. Tikimasi, kad rezultatai suteiks naujų žinių apie fundamentinius biologinius procesus ir padės plėtoti antimikrobines medžiagas bei inovatyvias genomo redagavimo technologijas, taikomas medicinoje ir žemės ūkyje.
Už geriausią taikomąjį darbą apdovanotas dr. Dalius Ratautas, kuriantis bioelektrocheminį laminorūgščių ir šlapalo analizatorių, skirtą intensyvios terapijos pacientų stebėsenai. Šis prietaisas leis realiuoju laiku vertinti pacientų metabolinę būklę ir, tikėtina, taps svarbiu įrankiu klinikinėje praktikoje.
Rektoriaus prizas už geriausią publikaciją gamtos, technologijos, medicinos ir sveikatos bei žemės ūkio mokslų srityse atiteko VU GMC EMBL partnerystės instituto tyrėjų grupei: dr. Rimvydei Čepaitei, Algirdui Mikšiui, Linai Malinauskaitei, Aistei Skorupskaitei, Viktorui Ragožiui ir dr. Patrick Pausch. Mokslininkai įvertinti už publikaciją žurnale Nature Communications, kurioje analizuojamos IV-A1 ir IV-A3 tipo CRISPR sistemų struktūrinės variacijos bei jų vaidmuo genų nutildymo procesuose.
„Skirtingai nei gerai žinoma CRISPR genų redagavimo sistema, dažnai apibūdinama kaip „molekulinės žirklės“, naujai ištirta IV-A tipo CRISPR sistema nekerpa genų. Vietoj to ji pasitelkia į DNR nukreiptą efektoriaus kompleksą su fermentu DinG, kuris, judėdamas DNR grandine, subtiliai nutildo tikslinius genus“, – aiškina dr. P. Pausch.
Padėkos bendruomenės nariams
VU rektorius prof. R. Petrauskas taip pat įteikė padėkas bendruomenės nariams už ilgametį darbą ir svarų indėlį į universiteto veiklą, tarp jų ir VU GMC darbuotojams prof. Editai Sužiedėlienei ir vyresniajam mokslo darbuotojui Arvydui Kanopkai.
Įteiktos padėkos absolventams
Padėkos taip pat įteiktos absolventams, kurių studijos ir mokslinė veikla įvertinta Magna cum laude diplomais.
Gyvybės mokslų centro bakalauro studijų programų absolventai: Lukrecija Kneižytė, Miglė Šarpilo, Gintarė Žvejytė, Povilas Kruopis, Aina El Ravvas, Rokas Bertašius, Edvard Romanovski, Dominykas Slančiauskas, Simonas Slančiauskas, Vytautė Blekaitytė, Beatričė Gudaitė.
Gyvybės mokslų centro magistrantūros studijų programų absolventai: Aleksandras Čečkauskas, Brigita Duchovska, Anastasija Kudrevceva, Ieva Sokė, Pijus Serapinas, Milda Milčiūtė, Gelminė Vansevičiūtė, Agnija Fedukovičiūtė, Aistė Petruškevičiūtė, Agnė Kvietkauskaitė, Karolina Limanovskaja.
Šventės pabaigoje, simboliškai nuleidus VU vėliavą, paskelbta oficiali mokslo metų pabaiga. Rugsėjo 1-ąją vėliava vėl suplevėsuos, kviesdama bendruomenę į naujus akademinius metus.
![]() |
![]() |