VU Gyvybės mokslų centro doktorantė ir tyrėja Dalia Smalakytė pelnė geriausio stendinio pranešimo apdovanojimą prestižiniame “EMBO workshop: The Immune System of Bacteria“ (SISB2025), vykusiame šių metų balandį Paryžiuje.
Dalia pristatė darbą “The Art of Destruction: Intrinsic Control and Sigma Factor Release in the Type III CRISPR-Cas Tripartite Effector”, kuriame gilinamasi į bakterijų apsaugos sistemų veikimo principus - konkrečiau į III tipo CRISPR-Cas trinario efektoriaus analizę. „Šis daugiakomponentis efektorius ne tik aktyvuojamas viruso infekcijos metu, bet ir pats geba save „išjungti“, kad bakterija nepadarytų žalos sau. Tyrimo metu atskleidėme, kaip šis mechanizmas veikia molekuliniu lygmeniu“, – pasakoja D. Smalakytė.
Doktorantės teigimu, dalyvavimas tokio pobūdžio renginyje – tai ne tik galimybė pristatyti savo tyrimus tarptautinei auditorijai, bet ir užmegzti ryšius su kitų šalių mokslininkais bei išgirsti naujausias įžvalgas iš pirmaujančių šios srities tyrėjų. „Laimėjimas posterio sesijoje yra ne tik didelis asmeninis įvertinimas, bet ir gražus priminimas, kad VU Gyvybės mokslų centre vykdomi tyrimai yra aktualūs pasauliniu mastu“, – priduria ji.
Renginys subūrė pasaulio mokslininkus diskutuoti apie naujausius bakterijų apsaugos sistemų tyrimus ir jų reikšmę tiek fundamentiniam mokslui, tiek taikomajai biotechnologijai. Pastaraisiais metais šios srities tyrimai patyrė didžiulį proveržį – paaiškėjo, kad bakterijų imuninė sistema yra gerokai sudėtingesnė ir įvairesnė nei manyta anksčiau. Be jau žinomų CRISPR sistemų ir restrikcijos fermentų, mikroorganizmai koduoja daugiau nei šimtą naujų gynybos sistemų, pasižyminčių nepaprasta mechanizmų įvairove. Šie atradimai atskleidė ir netikėtą paralelę: žmogaus ląstelės ir bakterijos taiko panašius principus kovodamos su virusinėmis infekcijomis.
![]() |