VU Gyvybės mokslų centro Biotechnologijos institute vykdomas projektas, skirtas įvairių žmogaus genetinių ligų gydymui, pasitelkiant genų terapiją, pelnė apdovanojimą „Europos burės 2022“. Jis buvo pripažintas geriausiu kategorijoje „Už efektyvumą medicinoje“.

VU GMC projektas pristatė dvigrandžių DNR trūkių nustatymo metodą, skirtą geriausio (efektyviausio, tiksliausio ir saugiausio) CRISPR-Cas9 nukleazės varianto parinkimui.
Pasak projekto vadovo dr. Mindaugo Zarembos, CRISPR/Cas technologija, prie kurios atradimo daug prisidėjo Vilniaus universiteto prof. Virginijus Šikšnys, sukėlė tikrą revoliuciją genomo redagavimo srityje. Dabar ši technologija pritaikoma žmogaus genų terapijai, pavyzdžiui, gydant genetines ligas, tokias kaip pjautuvinė anemija ar beta-talasemija, kurias sukelia atitinkamų genų mutacijos. Mindaugas Zaremba Europos bures 4cr
„Genų terapijos metu „blogas“ genas, turintis mutaciją, yra pakeičiamas „geru“ genu be mutacijos, ir tokiu būdu genetinė liga yra išgydoma. CRISPR/Cas fermentai veikia kaip itin specifinės molekulinės žirklės, kurios visame žmogaus genome perkerpa vienintelį mutavusį geną, kuris vėliau yra ištaisomas. Tačiau CRISPR/Cas nukleazės taip pat gali perkirpti DNR nenumatytose vietose, sukeldamos ląstelių žūtį ar net jų virtimą vėžinėmis ląstelėmis. Todėl, siekdami genomo redagavimo technologiją padaryti saugesnę, mes kuriame metodą, vadinamą CLEAVE-seq, kad kiekvienu konkrečiu atveju būtų galima įvertinti pasirinktos CRISPR/Cas nukleazės specifiškumą, ir personalizuota medicina taptų realybe“, - sakė vyriausiasis mokslo darbuotojas dr. M. Zaremba.

Į apdovanojimą pretendavo projektai, kurie gebėdami greitai keistis krizės metu, pasiūlė tobulesnius technologinius sprendimus medicinai, kompleksines sveikatos priežiūros paslaugas šeimoms bei visuomenei.
Kauno valstybiniame muzikiniame teatre jau 14-ąjį kartą buvo pristatyti ir įvertinti didžiausią vertę žmogui, kraštui, valstybei duodantys ES fondų lėšomis finansuojami projektai.
Tarp apdovanotų projektų buvo ir daugiau tiesiogiai ar netiesiogiai susijusių su GMC.
Pavyzdžiui, kategorijoje „Už inovatyviausius sprendimus“ apdovanojimą pelnė VU GMC startuolio „Delta Biosciences“ įgyvendintas projektas, kurio metu sukurta naujos kartos integruota biotechnologinė tyrimų platforma žymiai spartesniam vaistų kūrimui.
Tai – itin inovatyvus ir tarpdisciplininis farmacinio MTEPI procesas, leidžiantis šimtą kartų sparčiau patikrinti milijonus cheminių vaistų-kandidatų, efektyviau optimizuoti didžiausią potencialą turinčias medicinines molekules bei anksčiau atvesti geriausius kandidatus į ikiklinikinius tyrimus.

Finansų ministerijos inicijuotų geriausių Europos Sąjungos investicijų Lietuvoje projektų apdovanojimų „Europos burės 2022“ laimėtojus išrinko ekspertų komisija, jų vykdytojams buvo įteiktos specialios statulėlės.
Paraiškas įvertino ir nugalėtojus skirtingose kategorijose išrinko iš skirtingų sričių ekspertų ir žinomų visuomenės, žiniasklaidos bei akademinio pasaulio atstovų sudaryta vertinimo komisija: LR Finansų ministerijos Investicijų departamento Valdymo ir kontrolės sistemų priežiūros skyriaus patarėja Akvilė Žirgulevičiūtė-Juodienė, įmonės „Solarbank“ direktorius Darius Vėbra, Telšių vyr. architektas prof. Algirdas Žebrauskas, žurnalistė, „15min“ verslo rubrikos redaktorė Jurgita Šimelevičienė, istorikas, VDU licėjaus „Sokratus“ direktorius Dr. Mindaugas Nefas, verslininkas Tomas Balžekas, žurnalistas, TV laidų vedėjas, istorinių knygų autorius Robertas Petrauskas ir VšĮ Vilniaus rajono centrinės poliklinikos Vyriausiosios gydytojos pavaduotoja Daiva Kubaitienė.