Spalio 18 d., trečiadienį, Saulėtekio akademinė bendruomenė kviečiama kartu paminėti Fotonikos dieną. Šįkart mokslinei kūrybai paskatinti bus pasitelktas pasakojimas apie šviesos fotonų šėlsmą ir intelektualią roko muziką.


17 val. VU mokslininkas, išmaniojo apšvietimo specialistas dr. Pranciškus Vitta Nacionalinio fizinių ir technologijos mokslų centro (NFTMC) Didžiojoje salėje skaitys paskaitą „Šviesos fotonų šėlsmas: nuo ridikėlių formos iki žmogaus nuotaikos kaitos“. Saulė jau milijonus metų apšviečia Žemę, ir visa gyvybė prisitaikė prie gyvenimo šviesoje arba išskirtinai tamsoje. Daugybę metų didžiojoje Žemės dalyje galiojo taisyklė, kad dieną yra šviesu, o naktį – tamsu, kol žmonija nesugalvojo šios taisyklės pakoreguoti. Įvairios lempos, lazeriai, šviestukai, vaizdo ekranai keičia mūsų aplinką, gyvąją gamtą ir pačius žmones kol kas nežinoma kryptimi, nes evoliucija vyksta nepertraukiamai. Už biologinio laikrodžio (cirkadinio ciklo) atradimą šiemet paskirta medicinos Nobelio premija, o šviesos technologijos yra įrankis šiems procesams pažinti bei valdyti.


18 val. NFTMC Didžiojoje salėje koncertuos grupė „Garbanotas Bosistas“. Tai viena ryškiausių mūsų šalies roko muzikos grupių. Ji atpažįstama iš savito skambesio ir išskirtinio vokalo. Grupės nariai tarsi nepavaldūs dominuojančiai elektronikos muzikos madai, o grojantys „gyvomis“ gitaromis; tarsi vengiantys aštrių protesto gaidų, taip būdingų klasikinei roko muzikai, bet teikiantys pirmenybę melancholijai, pozityvumui ir gerajai šviesai skleisti. Kažkada Silicio slėnio istorikai minėjo, kad šiam slėniui Kalifornijoje suklestėti milžinišką įtaką padarė Jacko Kerouaco kūryba. „Garbanoto Bosisto“ muzika turi savyje kažką labai keruakiško. Organizatoriai už paramą koncertui dėkoja „Šviesos konversijai“, „Eksplai“ ir „Workshop of Photonics“.


19.30 val. Mokslo aikštėje tarp NFTMC ir Gyvybės mokslų centro planuojamas lazerių šou. Šį reginį dovanoja įmonė „Optronika“.


Visi renginiai nemokami. Juos organizuoja Fizinių ir technologijos mokslų centras.


Fotonikos diena pasaulyje ir Lietuvoje minima nuo 2014-ųjų. Paprastai švenčiama spalio 21 d., kai 1983-aisiais buvo oficialiai patvirtinta, kad šviesos greitis yra 299 792,458 km/s.