Renginio pradžia: 2021-11-25 14:00
Renginio pabaiga: 2021-11-25 17:00

2021-11-25

14 val. VU Gyvybės mokslų centro R-401 auditorijoje (Saulėtekio al. 7, LT-10257 Vilnius) ERNA DENKOVSKIENĖ gins daktaro disertaciją „Indukuojamų raiškos sistemų, skirtų griežtam Agrobacterium tumefaciens T-DNR pernašos reguliavimui augalų laikinos raiškos sistemose, konstravimas”. Mokslinė konsultantė – dr. Aušra Ražanskienė.

Disertacijos anotacija: Augalai yra pripažinti rekombinantinių baltymų raiškos šeimininkai. Vienas iš baltymų gamybos augaluose būdų yra Agrobacterium tumefaciens bakterijų tarpininkaujama laikina transgenų raiška augalų audiniuose. Nors augalų transfekcija agrobakterijomis plačiai taikoma uždarose patalpose, jos naudojimas transfekcijai atviruose laukuose būtų ekonomiškai efektyvesnis. Tačiau susiduriama su biosaugumo problemomis, nes naudojamos genetiškai modifikuotos A. tumefaciens bakterijos, galinčios paplisti gamtoje, transfekuoti netikslinius augalus. Transfekcijos biosaugumą galima padidinti kontroliuojant DNR fragmentų pernašą iš agrobakterijų į augalus. Disertacijos tyrimų tikslas buvo sukonstruoti ir įvertinti indukuojamos raiškos sistemas, skirtas T-DNR pernašos kontrolei. Sukonstravome chemiškai indukuojamas agrobakterijų virulentiškumo veiksnio virE2 ir toksino pemK ir antitoksino pemI, priklausančių toksino-antitoksino (TA) moduliui pemIK, raiškos sistemas agrobakterijose. Šiose sistemose reguliuodami genų raišką, pasiekėme griežtą T-DNR pernašos kontrolę iš A. tumefaciens į modelinius Nicotiana benthamiana augalus. Indukuojamai genų raiškai įvertinome kelių IPTG ir kumine rūgštimi indukuojamų promotorių aktyvumą ir kontrolę agrobakterijose, sukonstravome naujus aktyvius ir mažai pralaidžius kumine rūgštimi indukuojamus promotorius. Taip pat A. tumefaciens genome nustatėme naujus TA modulius, patvirtinome jiems priklausančių toksinų Dead, PIN, VapC ir PemK aktyvumą prieš agrobakterijas.

Disertacijos gynimą stebėti galite naudodamiesi šia nuoroda.