Renginio pradžia: 2021-11-22 15:01
Renginio pabaiga: 2021-11-22 18:01

15 val. VU Gyvybės mokslų centro R-401 auditorijoje (Saulėtekio al. 7, LT-10257 Vilnius) ŽANA KAPUSTINA gins daktaro disertaciją „Modifikuotų nukleotidų taikymas plataus masto nukleorūgščių analizei”. Mokslinis vadovas – prof. dr. Arvydas Lubys.

Disertacijos anotacija: Sintetiniai modifikuoti nukleotidai plačiai taikomi įvairiose srityse. Šioje disertacijoje buvo tiriamos oligonukleotidais modifikuotų 2′,3′-dideoksiribonukleozidų 5′-trifosfatų savybės ir pritaikomumo nukleorūgščių analizei galimybės, ypatingą dėmesį skiriant DNR ir kDNR molekulių žymėjimui NKS paremtiems taikymams. Parodyta, kad oligonukleotidines modifikacijas turintys ddNTP yra tinkami substratai A, B ir X šeimų DNR polimerazėms, taip pat atvirkštinėms transkriptazėms. In vitro evoliucijos būdu atrinktas T7 RNR polimerazės mutantas, pasižymintis mažesniu selektyvumu substratams, gebėjo sintetinti chimerines nukleorūgštis, žymėtas modifikuotais terminatoriais. Taip pat identifikuotos DNR polimerazės, gebančios vykdyti sintezę per nenatūralią jungtį tarp modifikacijos ir ddNTP nukleobazės. Chemofermentinius metodus jau anksčiau buvo bandoma pritaikyti nukleorūgščių paruošimui NKS, tačiau prastos išeigos ir komplikuotos procedūros trukdo jų platesniam pripažinimui. Šiame darbe modifikuoti terminatoriai atliko iškart dvi NKS bibliotekų paruošimui svarbias funkcijas – generavo atsitiktinėse vietose terminuotus DNR ir kDNR fragmentus ir žymėjo visus fragmentus sekoskaitos adapteriais. Tai leido sukurti naujus DNR ir RNR sekoskaitos metodus, kurių protokolai yra greiti ir paprasti, o gaunami duomenys yra aukštos kokybės. Darbe pristatomi du pagrindiniai modifikuotų terminatorių pagrindu sukurti metodai: naujas mikrobiomo analizės metodas st16S-seq ir naujas genų raiškos analizės metodas MTAS-seq. Taigi, šis darbas siūlo oligonukleotidais modifikuotus ddNTP kaip patrauklų įrankį plataus masto nukleorūgščių analizei.

Disertacijos gynimą stebėti galite naudodamiesi šia nuoroda.