Renginio pradžia: 2021-11-15 10:00
Renginio pabaiga: 2021-11-15 13:00

10 val. VU Gyvybės mokslų centro R-401 auditorijoje (Saulėtekio al. 7, LT-10257 Vilnius) INGA SONGAILIENĖ gins daktaro disertaciją „Bakterijų gynybinės salos: CRISPR-Cas ir toksino-antitoksino sistemos”. Mokslinis vadovas – prof. Virginijus Šikšnys.

Disertacijos anotacija: Dėl pastovaus evoliucinio spaudimo bakterijos įgijo gynybos sistemas prieš jas atakuojančių virusų (bakteriofagų) DNR ir RNR molekules. Fundamentaliųjų šių gynybos sistemų tyrimų metu buvo atrasti tokie genomų inžinerijos įrankiai kaip restrikcijos endonukleazės, bakterijų argonautai ir CRISPR-Cas sistemos. CRISPR-Cas sistemos yra aptinkamos genomų regionuose, vadinamuose „gynybinėmis salomis“, kur aptinkama dauguma priešvirusinių sistemų. Disertacijoje pristatomų tyrimų tikslas yra suprasti I tipo CRISPR-Cas ir su CRISPR-Cas asocijuotų toksino-antitoksino sistemų veikimą. Pirmoje disertacijos dalyje aprašomi fundamentalūs 1 klasės, I-E ir I-F tipo sistemų tyrimai siekiant atskleisti jų dgDNR taikinio atpažinimo ir skaidymo etapus. Panaudojant biocheminius ir pavienių molekulių tyrimų metodus parodyta, jog I-E ir I-F tipo sistemos atpažįsta savo dgDNR taikinius vienkrypčiu DNR išvyniojimo mechanizmu pradedant nuo PAM sekos motyvo. Be to, I-E ir I-F tipo sistemų Cas baltymai geba formuoti efektorinius kompleksus ant skirtingo ilgio crRNR molekulių ir tuomet šie atpažįsta dgDNR taikinius panaudodami mechanizmą, būdingą ir laukinio tipo kompleksams. Antroji šios disertacijos dalis yra skirta su I-D CRISPR-Cas sistema susijusios toksino-antitoksino sistemos HEPN-MNT tyrimams. Parodoma, jog toksiška HEPN ribonukleazė yra neutralizuojama, kuomet MNT antitoksinas prie jos kovalentiškai prijungia di-AMP grandinę. Tiriant nemodifikuotos aktyvios HEPN ribonukleazės veikimą, atskleidžiama, jog HEPN nuo įvairių tRNR nukerpa 4 nt nuo 3′-tRNR akceptorinio stiebo, nustatant naują mechanizmą kaip gali būti karpomos tRNR molekulės.

Disertacijos gynimą stebėti galite naudodamiesi šia nuoroda.