Renginio pradžia: 2021-07-02 11:00
Renginio pabaiga: 2021-07-02 14:00

Liepos 2 d., 11 val. VU Gyvybės mokslų centro R-401 auditorijoje (Saulėtekio al. 7, LT-10257 Vilnius) Lina Aitmanaitė gins disertaciją Virusų suderinamumo tyrimai Saccharomyces cerevisiae LA ir M virusinėse sistemose. Mokslinis vadovas – prof. dr. Saulius Serva.

Disertacijos anotacija: Saccharomyces cerevisiae ir kitose Saccharomyces genties mielėse aptinkama keletas įvairių RNR virusų. Itin didelio susidomėjimo sulaukę Totiviridae šeimai priskiriami dgRNR LA ir nuo jų priklausomi satelitiniai M virusai. Šių virusų sistema suteikia mielėms šeimininkėms žudymo fenotipą. Įprastai gamtoje tam tikro tipo M virusas palaikomas jam savito LA viruso. Tiek LA virusų tarpusavio sąveikos, tiek ir sąveikos su M virusais nėra suprastos, o jų determinantės nežinomos. Šių sąveikų atskleidimas yra svarbus ne tik biocidinio mielių fenotipo supratimui, bet ir bendriems virusų ontogenezės mechanizmams išaiškinti. Disertacijoje aprašomi skirtingų LA virusų rekombinantinių baltymų sudaromų kapsidžių sąveikos su natyviomis LA ir M virusinėmis sistemomis tyrimai. Pristatomas universalus LA ir M virusų eliminacijos iš ląstelių-šeimininkių metodas. Šiame darbe sistematikai įvertintos skirtingų LA virusų kapsidinių baltymų sąveikos su visoms iki šiol žinomomis S. cerevisiae aptinkamomis LA ir M virusų sistemomis, bei viena S. paradoxus LA ir M virusų sistema. Nustatyta, jog LA virusų koduojamų baltymų sąveikos su endogeniniais LA ir M virusais specifiškumas gali būti susietas su rekombinantinių baltymų gebėjimu atpažinti konkrečius M virusus ir taip užtikrinti jų genomo replikaciją. Įvertinta LA virusų baltymų variabilių sekų reikšmė baltymų funkcijų palaikymui bei specifinių sąveikų su satelitiniais virusais susidarymui.

Disertacijos gynimą stebėti nuotoliniu būdu naudojantis šia nuoroda https://tinyurl.com/3knmyxpw