Renginio pradžia: 2021-06-04 11:00
Renginio pabaiga: 2021-06-04 14:00

Birželio 4 d., 11 val. VU Gyvybės mokslų centro R-401 auditorijoje (Saulėtekio al. 7, LT-10257 Vilnius) Martynas Simanavičius gins disertaciją Hepatito E viruso diagnostika ir paplitimo tyrimai. Mokslinė vadovė dr. Indrė Kučinskaitė-Kodzė.

Disertacijos anotacija: Hepatitas E yra infekcinė liga, kurią sukelia hepatito E virusas (HEV). HEV genotipas 1 (HEV-1) ir HEV-2 infekuoja tik žmones, o HEV-3 ir HEV-4 – žmones ir kitus žinduolius, pavyzdžiui, kiaules, šernus, elnius, triušius. Ekonomiškai silpnai išsivysčiusioms šalims būdingos HEV-1 ir HEV-2 infekcijos, kurios plinta per užterštą vandenį. HEV-3 yra zoonotinis virusas, jis būdingas ekonomiškai išsivysčiusioms šalims. Šio viruso infekcijos pagrindinis šaltinis yra blogai termiškai apdoroti mėsos produktai. Neseniai buvo nustatytas žiurkių HEV kaip naujas hepatito E sukėlėjas žmonėms. Todėl šio viruso tyrimams reikalingų specifinių įrankių poreikis turėtų išaugti. Disertacijoje aprašytas monokloninių antikūnų (MAk) kūrimas panaudojant mielėse susintetintus HEV-3 ir žiurkių HEV kapsidės baltymus, kurie formuoja virusą primenančias daleles. MAk detaliai apibūdinti ištiriant jų savybes. Tokia MAk prieš HEV kolekcija aprašyta pirmą kartą. Tai suteikia galimybę modeliuoti ir išbandyti potencialiai našesnes ir plačiau pritaikomas HEV tyrimo metodikas. MAk ir rekombinantiniais HEV kapsidės baltymai pritaikyti HEV paplitimo tyrimams laukinių žiurkių, kiaulių ir žmonių mėginiuose. Disertacijos metu pirmą kartą buvo ištirtas HEV paplitimas žmonėse bei laukinėse žiurkėse Lietuvoje.

Disertacijos gynimą stebėti nuotoliniu būdu galite naudodamiesi šia nuoroda.