Kviečiame susipažinti su VU GMC numatomais disertacijų gynimais.

Lapkričio 25 d., 10 val., VU Gyvybės mokslų centro R-401 auditorijoje (Saulėtekio al. 7, LT-10257 Vilnius) Martynas Talaikis gins disertaciją “Biomembranas formuojančių monosluoksnių ir adsorbuotų biomolekulių struktūros tyrimas virpesinės spektroskopijos metodais”, mokslinis konsultantas - prof. habil. dr. Gediminas Niaura.

Martynas Talaikis is going to defend the dissertation “Vibrational spectroscopy study of membrane anchoring monolayers and adsorbed biomolecules” at 10 a.m. on the 25th of November, 2020, in the auditorium No R-401 of the Life Sciences Center, Vilnius University (Saulėtekio ave. 7, LT-10257 Vilnius, Lithuania). Supervisor – prof. habil. dr. Gediminas Niaura. The dissertation defence language is Lithuanian.

Disertacijos anotacija: Biologinių molekulių struktūra ir funkcija yra tampriai susijusios, todėl suprasti kaip ir kodėl kinta molekulių struktūra ir orientacija ant paviršiaus yra svarbus uždavinys tiek praktiniu, tiek fundamentiniu požiūriu. Šiame darbe tyrėme pakabinamas dvisluoksnes lipidines membranas (tBLM), kurios imituoja gyvų ląstelių plazminę membraną, ir elektrodo paviršiuje adsorbuotus lakazės fermentus. Vanduo ir elektrinis potencialas yra pagrindiniai veiksniai be kurių šių sistemų tyrimai nėra įmanomi. Siekdami suprasti, kaip vanduo ir elektrinis potencialas veikia inkarinį tBLM monosluoksnį ir adsorbuotas lakazes in-situ, taikėme molekulių struktūrai ir orientacijai jautrų paviršiaus sustiprintos Ramano spektroskopijos metodą (SERS).

Inkarinis monosluoksnis yra integrali tBLM dalis per kurią lipidų dvisluoksnis pritvirtinamas prie paviršiaus. Mūsų duomenimis inkarinio monosluoksnio molekulės veikiamos vandens ir elektrinio potencialo pradeda formuoti hidrofobinius klasterius ir tokiu būdu pažeidžia tBLM funkcionalumą. Todėl siūlome spektroskopinį inkarinio monosluoksnio tinkamumo tBLM membranai formuoti žymenį.

Mažai ištirtas elektrinio potencialo poveikis ant paviršiaus adsorbuotų fermentų struktūrai. Mes parodome, kad neigiamai poliarizuojant elektrodą lakazės fermentai yra prispaudžiami prie paviršiaus, netenka pradinės struktūros ir jų katalitinis aktyvumas sumažėja. Esant teigiamai poliarizacijai fermentai atgauna pirminę struktūrą ir funkcionalumą.

Disertacijos gynimą stebėti nuotoliniu būdu naudodamiesi šia nuoroda: https://tinyurl.com/yybdyk82

Lapkričio 27 d., 16 val., VU Gyvybės mokslų centro R-401 auditorijoje (Saulėtekio al. 7, LT-10257 Vilnius) Inga Pečiulienė gins disertaciją “Su onkologinėmis ligomis siejamas pre-iRNR splaisingas: splaisingo veiksnių ir hipoksinės mikroaplinkos tyrimas”, mokslinis konsultantas – dr. Arvydas Kanopka.

Inga Pečiulienė is going to defend the dissertation “Pre-mRNA Splicing Associated with Oncological Diseases: A Study of Splicing Factors and Hypoxic Microenvironment” at 4.m. on the 25th of November, 2020, in the auditorium No R-401 of the Life Sciences Center, Vilnius University (Saulėtekio ave. 7, LT-10257 Vilnius, Lithuania). Supervisor – dr. Arvydas Kanopka. The dissertation defence language is Lithuanian.

Disertacijos anotacija: Onkologinės ligos išlieka viena opiausių visuomenės problemų, nes sergamumas ir mirštamumas nuo šių ligų nuolat didėja. Pre-iRNR splaisingas yra labai svarbus genų raišką reguliuojantis procesas, tad nieko keista, kad splaisingo pokyčiai nustatyti daugelio įvairių ligų, ypač onkologinių, atvejais. Deja, ligas sukeliančių iRNR izoformų susidarymą lemiantys veiksniai ir jų tarpusavio sąveikos nėra iki galo ištyrinėtos. Šiame moksliniame darbe aprašomas sveikuose ir navikiniuose virškinimo trakto organų audiniuose bei vėžinėse virškinimo trakto organų ląstelių linijose atliktas splaisingą reguliuojančių veiksnių ir su onkologinėmis ligomis siejamų iRNR izoformų raiškos tyrimas. Taip pat nagrinėjama, kokią įtaką hipoksinė mikroaplinka daro su onkologinėmis ligomis siejamų iRNR izoformų susidarymui ląstelėse. Moksliniame darbe atlikti tyrimai parodė navikiniuose audiniuose ir dažniausiai naudojamose vėžinėse ląstelių linijose egzistuojančius splaisingo veiksnių SRSF1, SRSF2, U2AF65, U2AF35 ir KHSRP baltymų raiškos ir su onkologinėmis ligomis siejamų Fas ir Rac1 iRNR izoformų susidarymo skirtumus. Taip pat nustatėmė, kad hipoksija, kaip ląstelių aplinkos veiksnys, dėl alternatyvaus splaisingo pokyčių, įvairiose ląstelių linijose keičia nuo Fas pre-iRNR susidarančių iRNR izoformų raišką. Šie rezultatai suteikia vertingos informacijos apie skirtingose sistemose vykstančius ligas inicijuojančius biologinius procesus.

Disertacijos gynimą stebėti nuotoliniu būdu naudodamiesi šia nuoroda: https://tinyurl.com/y5y57r29