Neurodegeneracinės ligos pasižymi progresyvia smegenų disfuncija ir ląstelių žūtimi specifinėse smegenų vietose. Neuronų praradimas yra siejamas su tam tikrų baltymų (Aβ, Tau, s100A9) konformacijos pasikeitimu ir šių netvarkingų baltymų agregacija ir kaupimusi tiek ekstraląstelinėje tiek viduląstelinėje erdvėje. Suaktyvėjusi netvarkių baltymų gamyba yra kritinis neurodegeneracinių ligų vystymosi veiksnys. Tokie baltymai spontaniškai savaime linkę agreguotis į koegzistuojančias daugialypes fizikines formas: oligomerus, protofibriles, fibriles.

Pagrindinis šios doktorantūros tikslas yra išsiaiškinti vieną iš daugelio galimų veiksnių, kurie molekuliniame lygyje gali būti susiję su biocheminiais ir biofizikiniais reiškiniais, iššaukiančiais ar skatinančiais neurodegeneracines ligas. Doktorantūros metu dėmesys bus tikslingai nukreiptas į vieną iš svarbiausių šių reiškinių aspektų:  gerai charakterizuotų netvarkių baltymų (Aβ, Tau, s100A9)  darinių sąveiką su neuronų membraną imituojančia bisluoksne membrana (tBLM, vezikulės) naudojant elektrocheminio impedanso spektroskopijos (EIS) ir atominės jėgos (AFM) metodus, bei fluorescentinius metodus.

Kitas svarbus stažuotės tikslas bus netvarkių baltymų toksinių formų identifikavimas ir jų struktūros charakterizavimas. Baltymų agregacijos ir inhibicijos procesai bus stebimi pasitelkiant struktūrai jautrius analitinius metodus: AFM, DLS.

Mokslinis vadovas: dr. Rima Budvytytė, Biochemijos institutas, GMC, VU

Kontaktai: