STUDIJŲ DALYKO APRAŠYMAS

individualus

seminarai

Kurso tikslai

Suprasti molekulinės spektroskopijos metodus, jų fizikinius principus ir taikymą organinių junginių analizėje.

Pagrindinės temos

Pagrindiniai metodai ir jų pagrindai: UV/RŠ (organinių junginių UV spektrai, jų struktūra, informacija gaunama iš spektrų. Tirpiklio, konjugacijos, struktūrinių pokyčių įtaka absorbcijos juostų intensyvumui bei padėčiai); IR (spektrų interpretacija, valentinių, deformacinių virpesių sritys. Faktoriai, turintys įtakos sugerties smailių padėčiai, pločiui, intensyvumui), Ramano (Informacija, gaunama iš Ramano spektrų. Paviršiaus sustiprinta Ramano spektroskopija.); BMR spektroskopija (principai, spektro registravimo būdai. Informacija, gaunama iš BMR spektrų. Cheminis poslinkis. Deekranavimas elektroneigiamais elementais, vandeniliniais ryšiais. Anizotropija. Sukinių sąveika. Signalų multipletumas. Sąveikos konstanta, jos skaičiavimas. Cheminis ir magnetinis branduolių ekvivalentiškumas.). Moderniujų BMR metodų taikymas organinių junginių struktūros nustatyme. Sukinių sistemos, pirmos bei aukštesnės eilės spektrai. Dinaminiai procesai BMR spektroskopijoje. Poslinkio reagentai, chiralinio poslinkio reagentai. Branduolių dvigubojo rezonanso eksperimentai (sukinių sąveikos panaikinimas, tiesioginis sukinio tyrimas, tarpmolekulinis dvigubas rezonansas ir kt). Branduolinis Overhauserio efektas, jo principai. 2D ir 3D BMR spektroskopija. Dvimačiai homokoreliaciniai, heterokoreliaciniai, NOESY, TOCSY spektrai.

Masių spektrometrija (Molekulinio jono gavimo būdai. Fragmentacijos taisyklės ir mechanizmai, informacija, gaunama iš masių spektrų.).

Pagrindinė literatūra

1. D. Williams, I. Fleming, Spectroscopic methods in Organic Chemistry, 2008.

2. R. M. Silverstein, F.X. Webster, Spectroscopic identification of Organic Compounds, NY, John Willey, 1997

3. P. Atkins, J. de Paula, “Atkin’s Physical Chemistry”, 2006.

4. Clayden J., Greeves N., Waren S., Wothers P. Organic Chemistry. Oxford, OUP. 2001.

5. H. Friebolin. Basic One- and Two-Dimensional NMR Spectroscopy. Wiley-VCH. 1991

Vertinimo strategija

Vertinimo kriterijai

Egzaminas arba seminaras.

Egzaminas raštu (uždaviniai ir teoriniai klausimai) arba išplėstinis seminaras pasirinkta tema.

Konsultuojančio (-ių) dėstytojo (-ų) vardas, pavardė

Mokslo

laipsnis

Pedag.